Forum Marienbad: Hlavní soutěž I

14. 6. 2024 10:00, Mariánské Lázně

Typ akce
Ve měste
web
https://www.divadloml.cz/
Místo
Městské divadlo Mariánské Lázně
Třebízského 213/33, Mariánské Lázně
zobrazit na mapě

Projekce pásma filmů Forum Marienbad: Hlavní soutěž I proběhne 14. 6. od 10:00 v rámci festivalu Marienbad Film Festival 2024.

Mezinárodní soutěž, která prezentuje rozmanitost přístupů k filmovému experimentu. Pohybuje se v širší definici experimentálního filmu, do které spadají abstraktní a nenarativní formy i hraniční podoby formálně či obsahově subverzivních děl, jež se vymezují vůči klasické hrané narativní kinematografii. Sekce si klade za cíl prezentovat výběr nejlepších projektů experimentujících ve formě a naraci za uplynulý rok a půl.

The third world after the sun / Analú Laferal, Tiagx Vélez / 20 min – Umělci Analú Laferal a Tiagx Vélez ve filmu performují transvestický rituál, který otevře portál a umožní jim setkání s evropským misionářem z 15. století, který se pronikl hluboko do džungle, aby bojoval proti víře v božskou podstatu zvířat. Rituál otevírá skrze tělesnost koloniální historii Kolombie a dějinné a kosmické hrůzy.

Loving in Between / Jyoti Mistry / 2023 / 18 min. / anglicky – Někde mezi zrozením a smrtí je vůle k životu a lásce. Ale tato vůle je podrobena politickým pravidlům, náboženskému řádu a společenským normám. Právo milovat je kontrolováno a regulováno tím, koho a jak můžeme milovat. Erotika má však moc emancipovat. Skrze archivní záběry a mimoobrazový komentář ve filmu Jyoti Mistry láska queeruje a zesiluje funkci erosu měnit náš postoj k životu a umožnit žít bez předsudků.

Qirim / Kateryna Khramtsova / 2023 / 10 min / ukrajinsky s českými a anglickými titulky – Antonina Romanova se svým partnerem 25. února vstoupila do řad ozbrojených sil Ukrajiny. Před útokem Ruska na Ukrajinu žila civilním životem jako režisérka, performerka a herečka. Film sleduje skrze osobní výpověď a soukromé záběry Antonina Romanova téma queer indentity v kontextu války na Ukrajině.

Negative / Positive Film / Federica Foglia / 2023 / 14 min / bez dialogů – Negativ / Positive film je projekt vytvořený metodou hand-made filmu bez použití kamery. Koláž je vytvořená ze tří vrstev: erotických 16mm filmů ze 20., 40. a 70. let 20. století, které se prolínají s přírodními dokumenty a vrstvou organických materiálů přiložených přímo na film. Obrazová koláž v jednom obrazu propojuje pozitivní kopie jedněch filmů a negativy dalších, čímž je filmový obraz dokonale lapený v oscilaci negativ–pozitiv. Dochází k abstraktní remediaci, kdy ženská těla jsou vytržena z původního erotického kontextu a odtržena od svých mužských protagonistů. Muž je z obrazu odstraněn, zatímco ženské tělo pomalu splývá s tělem hmyzu a květin. Film využívá organický materiál roztavený společně s želatinovou emulzí, nejprve zkapalněný a poté znovu ztuhlý, aby vytvořil pomyslnou mezidruhovou symbiózu.

Blíže vedle / David Šourek / 2023 / 10 min. / česky s anglickými titulky – Příběh dvou pozorovatelů a vypravěčů, vandráka a vojáka, se kterými zdoláváme komplikovanou cestu, na níž se dostáváme skrze fragmenty světla do lesů a skal. V jejich myšlenkách jsou stále více blíže cíli, ale jejich cesta je stále více vedle. Spletité a nahodilé vyprávění hlavních protagonistů u ohně a cestou klikatým terénem a jehličnatým lesem připomíná hrabalovské pábitele.

Celková stopáž pásma: 72 min

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články