Gogolák + Grasse: Urbanismus a ne/výzkum

8. 7. 2025 20:45, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.18600.cz/
Místo
Přístav 18600
Rohanský ostrov, Praha
zobrazit na mapě

Večery +, o urbanismu a jeho překryvech. Dramaturgie každého večera je zacílená na rozdílná témata. 11. ročník slávnostně v speciálním kurátorském módu. Gogolák+Grasse tak ve spolupráci s Přístav 18600 chtějí poukázat na různé aspekty urbanismu, plánování měst a jejich dopad na naše prostředí.

Karolína Plášková je kurátorka architektury, v letech 2023 a 2024 pečovala o prostor pražské Galerie Jaroslava Fragnera. Studovala architekturu v Brně, Vaduzu a Vídni, kde absolvovala také obor Social Design – Arts as Urban Innovation. Dlouhodobě se zajímá o přesahy architektury a urbanismu a jejich vztah s oblastí společenských věd a umění. Karolína Plášková se v kurátorském programu druhého večera jedenáctého ročníku zaměří téma „ne/výzkum“ a urbanismus. Její hosté večera představí interdisciplinární přístupy k architektuře a urbanismu, které překračují běžné plánovací nástroje, analytické rámce i mapovací metody. Skrze umělecký výzkum – performance, tělesnost, smyslovou zkušenost či naraci – zkoumají město jako prostor vztahů, paměti a regenerace. Tyto metody nejsou vždy vnímány jako relevantní výzkum – neodpovídají mainstreamovému vnímání výzkumné činnosti v architektuře a urbanismu a často se dotýkají environmentálních, sociálních a jiných „nevhodných“ nebo kontroverzních témat. Právě proto však nabízejí důležitý pohled a zažívají svébytné obrození.

Hosté:

  • Savka Marenić – architektka, umělkyně a výzkumnice, která ve své praxi propojuje architekturu a uvažování o prostoru skrze performativní, site-specific gesta, spekulativní narativy a sdílené zkušenosti ve veřejném prostoru.
  • Emilie Rážová – je trochu urbanistka, trochu městská ne-designérka, ale častěji ji najdete v pangejtu – s kozí bradou pochybnou nebo třeba hadincem. Její praxe se pohybuje na pomezí vědeckých, uměleckých a experimentálních disciplín, přičemž vychází z feministických teorií, které rozplétají klubka mezidruhových vztahů přesahujících lidskou sféru. Zaměřuje se na městskou, postindustriální, opomíjenou a vágní krajinu, v níž zkoumá přítomnost a vliv více než lidských obyvatel a zpochybňuje antropocentrické vnímání prostoru.
  • Ida Chuchlíková – Ve svém doktorátu se věnuje mentální paměti území spjaté s urbánními atributy a jejímu zprostředkování širšímu publiku prostřednictvím příběhů. Vedle své architektonické praxe se věnuje kultivaci veřejného prostoru ve spolku PLAC, spoluorganizuje přednášky Tištěná architektura, realizuje intervence ve veřejném prostoru. Zajímají ji rozhraní jako prostory, kde se lze na svět dívat jinak; která nabízí možnost vystoupit ze své pozice a získat jinou perspektivu.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články