Horizont hory: Krajina pod Ještědem

14. 6. 2024 - 29. 9. 2024, Liberec

Typ akce
Výstava
web
http://www.ogl.cz
Místo
Galerie Lázně
Masarykova 723/14, Liberec
zobrazit na mapě

Ještěd jako hora, která vystupuje na horizontu celého kraje, byl vždy důvěrně spjat s identitou místní krajiny. Sopečný původ, spolu s drsným horským podnebím, vytvářejí nezapomenutelnou kombinaci, která vybízela k výtvarnému zpracování autory spjaté s regionem, ale zdaleka nejen je.

Na pozadí ještědské siluety se rozehrává životní a umělecký příběh malířů a grafiků, kteří se místní krajinou zabývali a zabývají. Před druhou světovou válkou se čeští a němečtí výtvarníci znali, pracovali vedle sebe a částečně i pospolu. Drama druhé světové války vytváří nejprve tuhý řád, který později překryje poválečný chaos. Po druhé světové válce zůstávají v Liberci jen výtvarníci čeští a v současnosti se námětem ještědské krajiny zabývají umělci, kteří téma zpracovávají se svým osobitým přístupem.

Výstava zahrnuje práce od nejstarších grafik 19. století až po současnost. Ze současných výtvarníků se představí tvorba Jany Kasalové, Jiřího Kubového, Svatopluka Klimeše a Jiřího Dostála. Materiálová skladba je různorodá, od olejomaleb přes grafiku po kresby. Ve spolupráci se Städtischen Museen Zittau budou vystaveny také obrazy německých autorů, se kterými se horizont této hory sdílí. Spolupráce se Severočeským muzeem vnese do výstavy akcent na užitou tvorbu, konkrétně na nejstarší fotografické pohlednice a užitou grafiku 19. stol. Za žitavské muzeum je autorem textů jeho ředitel Peter Knüvener, za Severočeské muzeum pak kurátorka sbírky fotografie a pohlednic Anna Dařbujanová a kurátorka sbírky grafiky Petra Štovíčková. Výstava je volně spojena s výročím sto let od narození Karla Hubáčka, zakladatele architektonické kanceláře SIAL a tvůrce horského hotelu a vysílače na Ještědu.

Oblastní galerie Liberec na výstavě spolupracuje se Städtischen Museen Zittau a se Severočeským muzeem v Liberci.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články