I–ME

29. 3. 2025 20:00, Praha

I–ME
Darja Štravs Tisu
Typ akce
Divadlo
web
http://www.studiohrdinu.cz/
Místo
Studio Hrdinů
Dukelských hrdinů 47, Praha
zobrazit na mapě

Výzkumný a experimentální operní projekt, který se snaží zkoumat nové hudebně-divadelní formy a otevřít hranice chápání toho, čím opera může být.

Východiskem projektu autorského týmu David Ryan–Vít Zouhar–Rocc je použití textů a slov v rámci vývoje raných oper pozdní renesance, jejichž libreta silně čerpala z Ovidiových Proměn. Jedná se o čtvrtý díl volného operního cyklu ECHO–Metamorphoses, který režisér Rocc zahájil v roce 2015 společně s Vítem Zouharem (Prague Quadrennial 2015) a na kterém spolupracovali Natalia Ushakova (Festival Opera Praha 2017) a ISHA Trio (Prague Quadrennial 2019).

Složitá historie raných oper a jejich intelektuální zázemí při pokusech o moderní realizaci řeckého dramatu podle historických principů zůstává fascinujícím hlavolamem pro současnou praxi. Samotné libreto v různých živých, mrtvých a uměle vytvořených jazycích pracuje s mytologickým námětem Echa a s řadou epigramů ze slavné Anthologia Graeca ze 7. století př. n. l. Samotné epigramy dávají obrovský vhled do vývoje poezie a jejího prolínání s pamětí a časem. Doslovný překlad slova epigram je „nápis“ a tyto nápisy fungují jako podněty pro cestovatele podél cesty. Jsou to aforistické výpovědi o životě obecně, reflektující lidský úděl, úvahy o ztrátě, jsou dokumentací touhy a sexuálních výstřelků, stejně jako hrou se slovy a pojmy, ale především hrou samotného času. Velké mýty zůstávají přítomné v celé antologii, ale jsou konfrontovány realitou každodennosti. V současnosti fungují jako nalezené předměty – náměty, často vzdálené a odpudivé, ale také zvláštně blízké a přítomné. Výzkum starověké hudby překvapivě vyústil ve zkoumání melodie a vynález jednoduchých stupnicových postupů. Zvuk zkoumá možnosti něčeho zcela elementárního a tím otevírá nové akustické, vokální a prostorové možnosti.

Kompozice obsahuje řadu fragmentů, které lze pozorovat jako mozaiku. I–ME odráží příběhy, události a osudy – to, co se stalo nelze zapomenout tak dlouho, dokud jsou nápisy čitelné. A když budou zapomenuty, budou přítomny jejich nepřítomností. Nápisy jsou hraniční kameny, které vymezují území myšlenek, zákonů, přesvědčení a činů. Projekt I–ME je tedy ozvěnou nezapomenutelného.

Nastudováno v angličtině a esperantu.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články