Jánský vršek

14. 4. 2024 15:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Tramvajová zastávka Malostranské náměstí
Malostranské náměstí, Praha
zobrazit na mapě

Procházka někdejší italskou kolonií v pražském podhradí je plná malebných zákoutí, starých domů, stylových krámků a kavárniček. Přidají se k nim vyprávění o lidech, kteří zde žili a působili. Na řadu z nich se vzpomíná jako na osobnosti, jiní jsou vnímáni s úsměvem spíš jako podivíni.

První zástavba na svažitém terénu pod dnešní Nerudovou ulicí pochází již ze 12. století, kdy se zde rozkládala obec Obora sv. Jana pod Petřínem, záhy pohlcená rozrůstající se Malou Stranou. Blízko sebe stávaly hned dva kostely – kostel sv. Jana Křtitele a kostel sv. Matěje. Podle jména toho prvního se odvozuje název nejen jedné konkrétní ulice, ale bývá jím označováno i celé bezprostřední okolí.

Klikatost uliček ne náhodou připomíná Itálii. Vždyť je navrhl Ital pro své krajany. Ti, obzvláště za velkého stavebního rozmachu spojeného s přítomností císařského dvora Rudolfa II. v Praze, vynikali jako architekti, stavitelé, zedníci, ale také jako „horké hlavy“, jejichž impulzivní jednání přivodilo mnohé konflikty. Italskou historii dodnes připomíná Italský institut v místě někdejšího Vlašského špitálu. Italy vystřídali pražští Češi a Němci.

Účastníci procházky uvidí, kam chodívali do trhu, do hospod, kudy strmým srázem jezdily povozy, které šlechtické paláce dnes slouží jako velvyslanectví cizích států. A také dojde na malé překvapení.

Praktické informace:

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články