Jaření: Katarzia + P/\ST + Island Mint

23. 5. 2024 18:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
https://kasarnakarlin.cz/
Místo
Kasárna Karlín
Prvního pluku 20/2, Praha
zobrazit na mapě

Jarní koncert Jaření, na kterém vystoupí Katarzia, P/\ST a Island Mint, proběhne 23. května na venkovním nádvoří Kasáren Karlín.

Pod názvem Katarzia se ukrývá mladá písničkářka Katarína Kubošiová, která svoji tvorbu charakterizuje jako „slovenský girl folk rap“. Staví především na svých slovenských textech, které reflektují život mladé ženy ve třetím tisíciletí. V roce 2013 vydala u Slnko Records své debutové album Generácia Y, které podle hudebních kritiků patří „k tomu nejlepšímu, co se za uplynulé roky na slovenské hudební scéně urodilo.“ Rok 2016 potom přinesl vydání nové desky Agnostika, které Katarzia nahrála i s doprovodnou kapelou. Za album získala nominace v rámci Radio_Head Awards v kategoriích: Album roku, Singl roku i Album roku / Cena kritiků. V polovině dubna 2020 jí vyšlo čtvrté album s názvem Celibát, na kterém poprvé zpívá i česky. V prosinci 2021 vydala ve spolupráci s pražským producentem Oliverem Torrem své páté album n5. V roce 2023 vydala šesté album Šťastné dieťa. Od roku 2023 také opět hraje s akustickými nástroji a živou kapelou, se kterou vystoupí i v Kasárnách.

Pražské duo P/\ST jde záměrně proti proudu domácí rapové scény a na její myšlenkovou vyprázdněnost nabízí lék v podobě vynalézavých i surreálných textů. Ivo Sedláček a Dan Kranich se potkali na pražské DAMU a v roce 2019 skončili na druhém místě v hitparádě pro nové naděje domácí hudební scény Startér na Radiu Wave. Debut Expedice do vnitrobloku se setkal s vřelým ohlasem, stejně jako jejich energické koncerty, a dovedl je až k nominaci na cenu Vinyla v kategorii Objev roku. „Rapové duo čapne pod krkem a chytí do svého flow a temných beatů. Objev ‚Besedy‘, uhranutí, úkaz, který budu rozdýchávat dlouho,“ napsala po jejich vystoupení na Besedě u Bigbítu Veronika Miksová na Full Moon Zine.

Okouzlující, extatická hudba protkaná sluncem – tak by se dala charakterizovat kapela Island Mint, která na pražské scéně působí jako „zjevení“ od roku 2021. Kombinace sunshine popu a garage rocku 60. let s odkazy na devadesátkový shoegaze společně s „hřejivým“ analogovým soundem posluchače „vykoupe v oceánu dětské nostalgie“. Od rozmarného popu na EP Island Mint (2021) a přes surreální indie album Irreality (2022) kapela frontmana Matyáše Adámka v roce 2023 vydala krautově laděné EP All Studium No Punctum, kde hudba nabyla ostřejších rysů. Sehraná pětičlenná kapela už čtvrtým rokem úspěšně přesvědčuje publika českých i zahraničních klubů a festivalů, že slunce opravdu svítí. Procitnuli k tomu i porotci Czechingu Radia Wave, kteří kapelu vyslali na Eurosonic Noorderslag 2024 jako nejrelevantnější projekt na současné mladé české scéně.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články