Jeden svět: VR filmy

24. 3. 2024 17:20, Plzeň

Typ akce
Ve měste
web
http://www.johancentrum.cz/
Místo
Moving Station
Koperníkova 56, Plzeň
zobrazit na mapě

Plzeňská přehlídka VR filmů v rámci Jednoho světa proběhne v Moving Station od pátku 22. března do 24. března 2024.

Ráno před koncem světa / Arnaud Colinart, Pierre Zandrowicz, Mike Brett, Steve Jaminson / Francie, Velká Británie, USA / 2022 / 3 x 14 min. – Oceňovaný VR projekt, který pomocí nových technologií rekonstruuje událost z roku 2018, kdy se Havaj ocitla pod falešnou hrozbou jaderného raketového útoku. „Havaj ohrožuje letící balistická raketa. Okamžitě vyhledejte úkryt. Tohle není cvičení.“ Třináctého ledna 2018 po osmé hodině ranní dostalo tuhle zprávu 1,4 milionu havajských obyvatel. Ač se toho dne útok nekonal, jednalo se o první známku blížícího se nebezpečí. V inovativním VR dokumentu o třech kapitolách divák prochází krajinou, která je vizuálně inspirována strukturou atomu. Reální protagonisté jsou unikátní fotogrammetrickou metodou převedeni do 3D prostředí a vyprávějí o svých zkušenostech. Divák pozoruje, jak se místní společnost ocitla na hraně kolapsu. Mohli se bránit? Nebo jen bezmocně čekat na konec světa?

Spojení se Zemí / Niki Smit / Německo, Nizozemsko 2020 / 20 min – V ekologicko-magickém VR projektu se diváci ponoří do lůna planety, ze kterého se ozývá hlas samotné matky země varující nás před zkázou. Hravým způsobem diváci zapojí celé své tělo, abychom se ji pokusili zachránit. Vše začíná v kruhu kolem ohně, kde promlouvá matka země. Postupně diváci prochází několika sceneriemi, které ukazují, kam až člověk svými činnostmi planetu dovedl – na vyprahlé zemi leží uschlé stromy, kosti vyhynulých zvířat či barely od nafty. Za použití minimalistického designu autorky a autoři projektu provádějí diváka po virtuální postapokalyptické poušti, vracejí wš však i zpět do doby, kdy Země ještě žila. Ve VR projektu zapojují diváci/divačky celé své tělo, aby krajina oživla – dotknutím se podlahy, tanečními kreacemi či napodobováním pozic svého avatara. Dokáže se člověk opět spojit se Zemí a vrátit jí její sílu?

Tmání / Ondřej Moravec / Česká republika, Německo 2022 / 25 min. – Jak vnímá svět mladý člověk, který má depresi? Na to odpovídá první český autorský projekt ve virtuální realitě. Umožňuje nahlédnout do protagonistovy mysli, zažít a pochopit bolest jeho duše. Režisér Ondřej Moravec od dětství sváděl boj s depresí. Postavě chlapce, který nás interaktivním animovaným příběhem provází, propůjčil nejen své pocity a vzpomínky, ale také hlas. A právě hlas je kouzelným nástrojem, který pomáhá čelit démonům a zároveň umožňuje publiku ovlivňovat dění. Pomocí „pssst“ je možné zastavit hádku rodičů za zdmi dětského pokojíčku, hlasem je možné nořit se hlouběji do hrdinovy duše. Ten diváka bere na dlouhou cestu, během níž přichází na to, jak se lze s nemocí vyrovnat a osvobodit se od nepříjemných pocitů.

Ve vězení El Helicoide / Victor Navarro, Victoria Marcano / Venezuela, Argentina 2022 / 30 min. – Prohlídka virtuálního venezuelského muzea představuje jedno z nejhorších vězení na světě. Na začátku stál velkolepý projekt. El Helicoide se měl stát jedním z největších obchodních domů ve Venezuele. Pyramidová velkostavba uprostřed Caracasu však nakonec našla jiný účel. Stalo se z ní vězení, a to zejména pro politické vězně/vězeňkyně, kteří/které se postavili/postavilyy nedemokratickému režimu prezidenta Nicoláse Madura. Do objektu má veřejnost přísný zákaz vstupu. Autoři projektu se proto rozhodli vytvořit virtuální muzeum, v němž s pomocí bývalých uvězněných odhalují, co se za zdmi El Helicoide děje. Sousoší zobrazující brutalitu místních dozorců střídají realistické modely špinavých cel. Jak se z labyrintu marastu, který symbolizuje utrpení celé země, konečně dostat?

Člověk plastový / Edith Jorisch, Miri Chekhanovich / Kanada, Izrael / 2022 / 15 min. – Plast jsi a v plast se obrátíš. Ekologicky dráždivá VR simulace s příchutí ropy, plná fosilií a chapadýlek. Dýcháním, pitím vody i konzumací jídla do sebe dostáváme mikroplasty, které mění DNA člověka. Co by se stalo, kdyby plast nahradil většinu lidského DNA? Futuristický VR zážitek proměňuje tělo člověka ve zcela novou entitu. Meditativní hlas prosakující tělesnými tkáněmi vypráví o tom, jak se koloběhem života i dinosauři proměnili v ropu, tedy plast, a že na tom vlastně není vůbec nic špatného. Autorky a autoři tohoto provokativního VR projektu nahlížejí proměnu v člověka plastového s až satiricky působícím klidem. O to více se v nás snaží probudit otázku – skutečně chceme skončit jako chobotnice zamotané do vlastních plastových chapadel?

Lou / Annick Daigneault, Martine Asselin / Kanada 2022 / 2x 14 min. – Co všechno se odehrává v hlavě mladého člověka s autismem? Na vývoji i tvorbě interaktivního VR projektu se podíleli lidé s touto poruchou. Film tak zprostředkovává jejich zkušenosti na příkladu jednoho chlapce. „Lou žije tak trochu ve své bublině,“ říká jeho maminka, když syna pozoruje, jak se zaujetím zkoumá drobný detail na podlaze obýváku. V tomto animovaném interaktivním VR projektu může divák do jeho bubliny aspoň na chvíli nahlédnout. Lou žije od narození s autismem. Zažíváme situace, kdy Lou dostane záchvat paniky nebo agrese, kdy je příliš rozrušený na to, aby rozuměl slovům svého kamaráda, nebo kdy se uklidňuje hlasitým práskáním s věcmi. Projekt je rozdělený na dvě části, ukazuje život chlapce v jeho dětství i v pubertě a jak se s jeho odlišností on sám i jeho okolí sžívají.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články