Kamasi Washington

5. 11. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Koncert
web
https://www.sonomusicclub.cz
Místo
Sono Music Club
Veveří 113, Brno
zobrazit na mapě

Kamasi Washington vystoupí v brněnském Sono Music Clubu 5. listopadu od 19:30 v rámci Jazz Fest Brno 2024.

Jedna z nejkultovnějších osobností současné jazzové scény, zosobňující její proměnlivost a provázanost s dalšími žánry, dokazující, že jestli něco aktuální jazz není, tak „nevzrušivý zvukový doprovod ke kafíčku tet posedávajících na lázeňských kolonádách.“

Kamasi Washington běžně hrává nejen na jazzových festivalech, ale také na gigantických multižánrových akcích předpovídajících směry hudebního dění, jako je třeba barcelonská Primavera Sound, anglické Glastonbury nebo americká Coachella.

Hudba Kamasiho Washingtona je nezařaditelná, na jedné straně hraje odvázané a svižné improvizace s funkovými „grády“, za které by se nestyděli třeba Sly And The Family Stone nebo Miles Davis v příslušných obdobích, na straně druhé je doslova hudebním architektem, který na svých koncepčních vesměs tříhodinových albových projektech The Epic (2015) a Heaven and Earth (2018) využil mohutného orchestrálního zvuku stejně jako postupů připomínajících psychedelickou hudbu.

Každopádně, hudební kořeny Kamasiho Washingtona jsou v zásadě jazzové, ale dřív, než „vykopl dveře“ do první ligy tohoto žánru, hrál s hudebníky spíše z oblasti hip hopu a elektroniky – už při studiích se skamarádil s Thundercatem, s nímž od té doby paralelně spolupracuje, opakovaně nahrával například pro rappera Snoop Dogga či producenta Flying Lotuse a první opravdu „velké album“, na kterém spolupracoval, byl hiphopový počin Kendricka Lamara To Pimp a Butterfly (2015). Na hraně jazzu a dalších subžánrů černé hudby je i „supergroup“ Dinner Party, kterou založil v roce 2020 s klávesistou Robertem Glasperem, multiinstrumentalistou Terracem Martinem a DJem a producentem 9th Wonderem.

V květnu letošního 2024 vyjde Kamasimu Washingtonovi nové album Fearless Movement, na němž se objeví mimo jiné slavný rapper André 3000 nebo funkový kmotr, dvaaosmdesátiletý George Clinton. Ještě před vydáním pustil Washington do světa zprávu, že se bude jednat o taneční album, čehož se část posluchačů lekla. „Když říkám taneční, nemyslím to doslova. Tanec je pro mě něco, co vyjadřuje pohyb lidského ducha, takže je to vlastně něco podobného jako hudba. A to je to, o co mi na albu jde,“ uvedl saxofonista svoje výroky na pravou míru.

Album je poznamenáno dvěma věcmi – tím, že část jeho materiálu vznikala za covidové pandemie a protagonista si podle vlastních slov uvědomil vlastní smrtelnost, a na druhé straně radostným faktem, že se ve stejné době stal otcem dcery. Už v jejích dvou letech jí pouštěl svoje oblíbené mistry, Johna Coltranea, Ornettea Colemana a Erika Dolphyho. {„Chtěl jsem jí ukázat tu nejlepší hudbu,“* říká. A dodává, že si pak s dcerkou sedl ke klavíru a na základě motivu, který si neustále vybrnkávala dokola, vznikla pro album skladba Asha the First.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články