Karel Škréta –⁠ Tvorba pro grafiku

7. 11. 2023 - 4. 2. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
https://www.ngprague.cz/budova/schwarzenbersky-palac/
Místo
Schwarzenberský palác
Hradčanské náměstí 2, Praha
zobrazit na mapě

Karel Škréta (1610 – 1674 Praha) je uznáván jako zakladatel české barokní malby a umělec evropského významu. Méně je již známo, že jako autor kresebných předloh pro rytiny sehrál zásadní roli při formování barokní grafiky v českých zemích. Základní umělecké školení získal Škréta v Praze a v roce 1627 odešel za dalším poznáním do ciziny. Pobýval přes deset let ve Švýcarsku, Německu, a především v Itálii. Seznámil se s barokním stylem i novými grafickými druhy a tyto zkušenosti zúročil po návratu do Prahy. Od 40. let 17. století zde navrhoval grafické listy, které vynikají výtvarnými kvalitami, promyšlenou koncepcí a ikonografickým bohatstvím.

Díla zvolená pro tuto komorní výstavu prezentují téměř všechny oblasti grafiky, do kterých zasáhl ⁠⁠–⁠⁠ knižní ilustrace, univerzitní teze, devocionální rytiny i podobizny. Škrétovy předlohy realizovali většinou renomovaní augsburští grafici, méně často pak pražští rytci.

Vystaveny jsou rovněž některé jeho kresby, které souvisely s grafickými listy. Připomenuta je také tvorba Karla Škréty ml. v oblasti grafiky.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články