Komentovaná prohlídka výstavy Žijeme lidsky?

28. 5. 2024 18:00, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://www.upm.cz/
Místo
Uměleckoprůmyslové museum v Praze (historická budova) - výstavní sály ve 3. patře
17. listopadu 2, Praha
zobrazit na mapě

Výstavu Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení představí formou komentované prohlídky její kurátorka PhDr. Iva Knobloch, Ph.D.

Výstava vůbec poprvé představuje třicetileté období existence Svazu československého (českého) díla, celorepublikové spolkové platformy pro modernizaci designu, bydlení a životního stylu. Svaz sdružoval tvůrčí osobnosti, školy, muzea, výrobce jako Sochor nebo UP závody, korporace jako Artěl, i družstva jako Krásná jizba. Vystřídaly se v něm dvě generace tvůrčích osobností art déco a fukcionalismu, které se pod vedením dynamického a podnikavého architekta Pavla Janáka hlásily k odkazu zakladatele Svazu Jana Kotěry.

Reformní hnutí za bytovou kulturu zaselo zájem o prostředí, v němž lidé žijí – a v tomto smyslu jej lze považovat za předchůdce dnešních masově navštěvovaných přehlídek a festivalů designu na celém světě. S nadsázkou tedy lze považovat Svaz československého díla za předchůdce dnešního Designbloku, který dokazuje, že zájem o prostředí lidského života neustále roste.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články