Kupka, Gutfreund: Mistři světového malířství

1. 1. 2016 - 1. 1. 2038, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://www.museumkampa.cz
Místo
Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2, Praha
zobrazit na mapě

Tzv. Schulzovo křídlo budovy Sovových mlýnů, tedy bývalá obytná část tohoto komplexu, která si zachovala svůj původní charakter, dnes představuje expozici dvou průkopníků dějin umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda.

Expozice začíná výběrem Kupkova raného díla převážně figurativních kreseb pařížského období. Přes Kupkovy ilustrace knih a módních časopisů, které jsou sice ovlivněny duchem doby, ale už v nich prosvítá Kupkovo zcela osobité tvůrčí vyjádření, se expozice rozvíjí až k projevům malířovy vrcholné abstraktní tvorby, která tematizuje jak ryze geometrické a minimalistické, tzv. „vyčištěné" motivy, tak zcela jedinečnou rovinu Kupkovy organické abstrakce, založenou především na myšlence filosofického mikrokosmu a makrokosmu.

S rozsáhlou instalací Kupkových děl od řady studií až po finální olejomalby jde ruku v ruce expozice Otto Gutfreunda. Sběratelka umění Meda Mládková věří, že František Kupka a Otto Gutfreund představují nerozlučnou dvojici vzhledem ke svému jedinečnému přínosu dějinám umění 20. století. Kupkova sláva, kterou si již vydobyl, přestože do značné míry až po své smrti, má dnes napomoci proslavení průkopníka kubistické sochy a našeho největšího moderního sochaře Otto Gutfreunda, který podle Medy Mládkové nebyl ve světových dějinách umění dosud zcela doceněn. Gutfreundova expozice představuje jak jeho díla na hranici expresionismu a kubismu, tak raně kubistické reliéfy, vrcholný kubismus i jeho poválečný příklon k sociálně zabarvenému realismu.

Expozice Františka Kupky a Otto Gutfreunda není řazena ryze chronologicky. Skladba vystavených děl a jejich koncepční uspořádání založené na vytříbeném estetickém vkusu a hloubce pochopení své tvůrkyně Medy Mládkové osvětluje stěžejní motivy díla této dvojice umělců v netradičních souvislostech.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články