Kurz dějin umění: Zaostřeno na 100. výročí státního nákupu francouzského umění

16. 11. 2023 - 4. 1. 2024, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.ngprague.cz/o-nas/budovy/veletrzni-palac/
Místo
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha
zobrazit na mapě

V roce 2023 se slaví sto let od doby, kdy pod záštitou prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka československý stát uskutečnil velkorysý nákup francouzského umění. Ten byl výsledkem dlouhodobého zájmu české kulturní scény o francouzské výtvarné umění a zároveň měl demonstrovat sympatie mezi mladým středoevropským státem a Francií na úrovni oficiální kulturně-politické diplomacie. Státní umělecké sbírky tak získaly několik desítek obrazů, plastik, kreseb a grafik od autorů jako Georges Braque, Paul Cézanne, Camille Corot, Gustave Courbet, Honoré Daumier, Eugène Delacroix, André Derain, Charles Despiau, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Henri Matisse, Claude Monet, Pablo Picasso, Camille Pissarro, Auguste Renoir, Henri Rousseau, Georges Seurat a dalších světoznámých umělců. Velká část z nich je vystavena ve stálých expozicích Dlouhé století a První republika ve 3. a 4. patře Veletržního paláce.

Program:

16. listopadu 2023
Proč a jak meziválečné Československo kupovalo francouzské moderní umění – přednáška, auditorium, 6. patro VP, přednášející: Nikolaj Savický (Ústav ekonomiky a managementu Vysoké školy chemicko-technologické)

23. listopadu 2023
Sochařství – přednáška a komentovaná prohlídka, auditorium, 6. patro VP, přednášející: Martina Bezoušková(kurátorka NGP)

30. listopadu 2023
Jak se v Čechách nakupovalo francouzské umění před rokem 1923 – přednáška, auditorium, 6. patro VP, přednášející: Vít Vlnas (Ústav dějin křesťanského umění Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy)

7. prosince 2023
Grafika a kresba – přednáška, auditorium, 6. patro VP přednášející: Petra Kolářová (kurátorka NGP)

14. prosince 2023
Malba 19. a 20. století – komentovaná prohlídka expozice ve 4. a 3. patře, přednášející: Monika Švec Sybolová (edukátorka NGP) a Anna Pravdová (kurátorka NGP)

4. ledna 2024
„Kde kvasí mozek světa“. K pařížské periodě historika umění Václava Nebeského a vztahům k českému prostředí –přednáška, auditorium, 6. patro VP, přednášející: Marcela Rusinko (Seminář dějin umění Filozofické fakulty Masarykovy univerzity)

Praktické informace:

  • Kurz bude probíhat každý čtvrtek od 16:00 do 17:30 (s výjimkou 21. prosince a 28. prosince 2023).
  • Místo konání: Veletržní palác.
  • Zápis do kurzu bude zahájen 10. října 2023. Rezervace nutná na GoOut.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články