Martin Gerboc: Oko za oko, zub za zub

4. 2. 2024 - 12. 5. 2024, Hluboká nad Vltavou

Typ akce
Výstava
web
https://www.ajg.cz/
Místo
Alšova jihočeská galerie
Hluboká nad Vltavou 144, Hluboká nad Vltavou
zobrazit na mapě

Martin Gerboc (*1971, Bratislava) je umělec žijící a působící na Slovensku a v Čechách. Je absolventem Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě (1990-1996), absolvoval zahraniční stáže na S. R. University of Pennsylvania, USA (1992-1993), College of Design, Institut vizuální komunikace, Kolding, Dánsko (1995, postgraduální studium 1997). Doktorandské studium ukončil na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě (2004). Několik let působil jako pedagog na Akademii výtvarných umění v Praze.

Na výstavě nazvané Oko za oko, zub za zub je zřejmé, že práce Martina Gerboce demonstrují jeho anti-estetické přesvědčení. Jsou jakousi extatickou cestou rozkošemi a torturami těla i ducha, cestou světem, který mohou prozkoumat jen ti, kteří jsou ochotni riskovat. Úlohou Martina Gerboce je donutit diváka, aby viděl svět zcela jeho způsobem. Proto také přistupuje k tvorbě z pozice režiséra, který vyznává spřízněnost s interdisciplinárním přesahem z hudby, filmu, divadla, filozofie ad., a využívá ve svůj prospěch jejich vlivu a možných účinků jejich manipulativnosti. Upřednostňuje přímé vyjádření složitých myšlenek s mnohdy tragickým a nadčasovým tématem. Autor vyhledává vyhrocené emocionální stavy, které zobrazuje až kabaretním způsobem. V historii bychom kromě mnoha jiných scénářů interpretace nalezli analogický způsob práce také při koncipování takzvaných živých obrazů, které byly jedním z vyvrcholení historismu. Celostní vnímání jej vede k přesvědčení, že umělec by měl být režisérem emočně silného prožitku a obraz je jen jedním z prostředků vyjádření osobní angažovanosti.

Martin Gerboc má na svém kontě množství samostatných a skupinových výstav. Mezi významné projekty patří například výstava Decadence Now v Galerii Rudolfinum v Praze (2010), kde vystavoval spolu se světovými umělci jako Jake a Dinos Chapmanovi, Damien Hirst, Jeff Koons, Cindy Sherman, Joel-Peter Witkin ad., Motýlí efekt?, Galerie Rudolfinum, Praha (2013), Inverzná romantika, Kunsthalle, Bratislava (2019), Vanitas, DOX Centrum současného umění, Praha (2020), Man Is A Man To Another Man, Alšova jihočeská galerie, České Budějovice (2018), kde vystavoval spolu s Martinem Ederem, Justinem Mortimerem a Attilou Szűcsem a řada dalších výstav. Kromě těchto jmen se Gerbocovo jméno objevuje v evropském kontextu také ve společnosti Alexandera Tineie, Josefa Bolfa, Daniela Pitína, Jiřího Petrboka a mnoha dalších.

Martin Gerboc je autorem několika knih filozofických esejů a esejů o malířství, které vyšly v České republice a na Slovensku: Myšlením ke krizi. Nihilizmus je pragmatizmus (1998), Důvěřovat unavuje (2001), Kapky krve. Struktury sadomasochizmu (2005), Malba jako politický akt neototalismu! (2006 a 2007), Saatchiho předsíň (spoluautor, 2010), Tohle není poesie! Zhroucení citů (2016), Alexander Tinei (2018) a sbírky poesie Nezvratné básně (2020).

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články