Nákladové nádraží Žižkov

25. 8. 2024 16:30, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Nákladové nádraží Žižkov - Hlavní budova
Jana Želivského 2, Praha
zobrazit na mapě

Jedna z nejvýznamnějších a současně nejdiskutovanějších pražských industriálních památek, to je Nákladové nádraží Žižkov. Funkcionalistický komplex vznikl v roce 1935 podle návrhu architektů Karla Caivase a Vladimíra Weisse a provoz zde fungoval až do roku 2002. Kulturně chráněný objekt sestává z hlavní administrativní budovy a jejích dvou kolmých křídel, která obklopují kolejiště s výraznými výtahovými věžemi a střední krytou rampou. Ve své době nejmodernější nádraží na světě sloužilo zejména jako překladiště zboží.

Účastníci prozkoumají vybrané prostory nádraží od sklepa až po terasu v hlavní budově, odkud se naskýtá jedinečný pohled na celý brownfield. Prohlídka se zaměří především na historii a zajímavosti této kulturní památky. Účastníci se dozvědí ale také aktuální informace o plánované revitalizaci tohoto prostoru. Jak vypadá projekt na novou městskou čtvrť pro 22 tisíc obyvatel a v jakém stavu se nyní nachází? 

Komentovanou prohlídku Nákladového nádraží Žižkov mohou účastníci spojit s návštěvou akcí Landscape festivalu – na nádraží probíhají až do konce září výstavy, happeningy a další akce (otevírací doba je čtvrtek až neděle, 12:00 – 18:00). V jeho okolí je také možné si projít až 30 uměleckých a architektonických intervencí. Podrobnosti najdou zájemci zde.

Průvodcem na akci je Michal Šedivý. Organizátorem prohlídky je nezisková organizace Open House Praha, z. ú. Zisk z této akce jde na podporu její činnosti.

Důležité informace:

 • Místo setkání je před vstupem do hlavní/administrativní budovy Nákladového nádraží Žižkov – nachází se za plotem, mezi dvěma vrátnicemi, které jsou nedaleko od sebe, u křižovatky ulic J. Želivského a Olšanská. GPS místa je 50.084285, 14.471187.
 • Na vrátnici není nutné se nahlašovat. Parkování v areálu je možné po dobu nezbytně nutnou po dobu prohlídky, není avšak nijak střežené. 
 • Telefonický kontakt na dobrovolníka bude pro případ nouze uveden na vstupence.
 • Předpokládaná délka akce je přibližně 80 minut.
 • Vstup do areálu a objektů samotných je pouze na vlastní nebezpečí a není vhodný pro děti, osoby s pohybovým handicapem či osoby trpící strachem z výšek a omezených prostor. V administrativní části budovy nejsou výtahy. Na začátku akce samotné budou účastníci proškoleni o bezpečnosti, souhlas s pravidly pohybu po areálu bude nutné na místě potvrdit i písemně. 
 • Ve vybraných prostorách je třeba se chovat s ohledem na stav objektu obezřetně a následovat pokynů průvodce. Vstup bude povolen jen v pevné obuvi bez hladké podrážky 
 • Součástí prohlídky není vstup do kolejiště nebo na nástupiště.
 • Velikost skupiny je omezena kapacitou i obtížnou přístupností prostor.
 • Vstupenky je možné zakoupit pouze předem.
 • V případě nízkého zájmu si pořadatel vyhrazuje právo zrušit procházku a to nejpozději do 48 hodin před začátkem akce. Kupující budou informováni a informace bude zveřejněna na webových stránkách pořadatele.
 • Na vybraných akcích organizátor pořizuje fotografie a/nebo videozáznamy za účelem jejich dokumentování a propagace. Více informací zde.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články