Nduduzo Makhathini

31. 1. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Koncert
web
https://www.cabaretdespeches.com
Místo
Cabaret des Péchés
Palác Jalta, Dominikánského náměstí 2, Brno
zobrazit na mapě

Jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini vystoupí v rámci JazzFestBrno 31. ledna 2024 od 19:30 v Cabaret des Péchés.

Hráčské mistrovství, ale i duchovní návaznost na jihoafrickou historii. Hluboké ukotvení v tradicích své země, ale i široký rozhled po všech jazzových končinách. Setrvalé působení na domácí půdě i světový koncertní záběr na nejprestižnějších pódiích. To všechno je jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini.

Rád mluví o tom, že jej dlouho zajímala jen duchovní hudba. Pochází z národa Zulu, který rodí válečníky, kteří hudbu považují za svoji motivaci. A poukazuje na duchovní rozměr tvorby starších jihoafrických jazzmanů v čele s Abdullahem Ibrahimem. „Starší hudebníci vložili do svojí hudby hodně emocí,“ říká. „Cítím v jihoafrickém jazzu jedinečnost, která vzbudila zájem po celém světě, ale pomalu ji ztrácíme. Považuji za nutné, aby si naše generace byla velmi vědoma zachování těchto nuancí v hudbě, kterou dnes hraje.“

Sám Nduduzo Makhathini se k jazzu dostal poměrně pozdě. Dveře mu otevřel poslech alba A Love Supreme Johna Coltranea, na němž na klavír exceluje McCoy Tyner. „Evokoval mi způsob, jakým můj lid mluvil, zpíval a tančil,“ vysvětluje. Vystudoval jazzový klavír na Durban University, vystupoval s řadou jihoafrických umělců, a v roce 2014 založil vlastní hudební vydavatelství Gundu, pro něž natočil sérii epických alb, z nichž na titulu Icilongo – The African Peace Suite z roku 2016 hostovala i největší osobnost současné progresivní britské jazzové scény Shabaka Hutchings. Ten téhož roku pozval Nduduza Makhathiniho do své kapely Shabaka and the Ancestors a k nahrávání alba Wisdom of Elders. Stále častější cesty po světě zavedly pianistu i na tak prestižní místa jako Blue Note Jazz Club v New Yorku nebo Lincolnovo Centrum, kde byl hlavním hostem slavnostního koncertu The South African Songbook. Při vystoupení jej doprovodil slavný orchestr Jazz at Lincoln Center vedený Wyntonem Marsalisem. Poslední dvě alba Modes of Communication: Letters from the Underworlds a In the Spirit of Ntu Nduduzovi Makhathinimu vydal významný label Blue Note, přičemž to první list New York Times zařadil mezi nejlepší jazzová alba roku 2020.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články