Nebe pod Berlínem: U-Bahn

23. 9. 2024 20:00, Brno

Typ akce
Koncert
web
http://kabinetmuz.cz
Místo
Kabinet múz
Sukova 4, Brno
zobrazit na mapě

Jaroslav Rudiš se po 22 letech vrací s kapelou U-Bahn a vydává znovu svůj první román Nebe pod Berlínem, podle kterého se jmenuje i celé turné.

„Tahle kniha změnila můj život. Donutila mě dál psát a toulat se historií a současností. Nikdy by mě nenapadlo, že si ji čtenářky a čtenáři budou brát na cestu do německé metropole, ani že vznikne i skutečná skupina U-Bahn. „Nebe pod Berlínem“ jsem psal oslněn berlínským podzemím a jeho příběhy. Nikde jinde není toto proměnlivé a prchavé město tak zajímavé jako tady. V tom hluku a pohybu vlaků a lidí je zároveň i něco stálého. Jen tady v podzemí je možné zkusit Berlín uchopit a pochopit. Alespoň mi to tak tenkrát přišlo,“ říká k novému vydání románu Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš a dodává: „Po letech jsem knihu znovu přečetl a lehce upravil a poladil. Tu a tam něco vyhodil, tu a tam něco přidal. Mám pocit, že v tomhle „Nebi pod Berlínem“ panuje jisté bezčasí, kde se nestárne.“

Za román Nebe pod Berlínem získalv roce 2002 literární Cenu Jiřího Ortena, nominaci za objev a prózu roku Magnesia Litera 2003 a za grafické zpracování (Jurajem Horváthem) titul Nejkrásnější kniha České republiky. Kniha vyšla v mnoha překladech a velký ohlas získala zejména v Německu, kde se dočkala několika vydání. Po 22 letech od prvního vydání vychází kniha v přepracované podobě a nové grafické úpravě s barevnými fotografiemi opět v nakladatelství Labyrint.

V roce 2010 Rudiš knihu načetl v nezkrácené podobě jako audioknihu. Ta nyní vychází nově v distribuci Suprahonu, stejně jako stejnojmenné EP s originální hudbou kultovní literárně-punkové skupiny U-Bahn. Nahrávka obsahuje tři původní skladby, které Jaroslav Rudiš složil a natočil společně s Petrem Kružíkem z kapely Priessnitz.

„Velkou roli v knize hraje také hudba. A tak jsme s Petrem záhy po vydání románu založili skupinu U-Bahn, o které v knize píšu. Objeli jsme celou republiku a půlku Německa. Často jsme předskakovali skupině Priessnitz, kde Petr, skvělý kytarista, hrál. A kde zpíval Jaromír Švejdík, se kterým jsme vytvořili společný komiks Alois Nebel. Všechno se tak propojilo. S Jaromírem dnes vystupujeme také v literárně-hudebním projektu Kafka Band. Ale mé hudební začátky, to je právě U-Bahn a skladby jako „Ich bin Berlin“ nebo „Gagarin Pop“, vycházející přímo ze stránek Nebe pod Berlínem,“ dodává Rudiš.

Pro nové vydání EP Petr Kružík skladby zremastroval a atmosférické berlínské video k singlu Gagarin Pop vytvořil Jaromír Vondrák alias Clad. „Video vychází z fotografií, které jsem v Berlíně pořídil během izolace. Město, kde dnes převážně žiju, bylo úplně prázdné a já se toulal sám ulicemi. Samota je i tématem písničky, jejíž text jsem si napsal před více jak dvaceti dvacet lety na krabičku cigaret v berlínském metru. Někde vysoko nad námi plují divné planety, na jedné žije Gagarin a na druhé Iggy Pop. Jsou ztracení ve vesmíru a nemohou se vrátit zpátky na zem,“ říká na závěr Jaroslav Rudiš.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články