Nedožité 92. narozeniny Dušana Holého: Přijďte všichni!
6. 5. 2025 19:30, Brno

- Typ akce
- Koncert
- web
- http://www.hadivadlo.cz/
- Místo
- HaDivadlo
Poštovská 8d, Brno
zobrazit na mapě
Během koncertu 6. 5. 2025 se bude vzpomínat na horňáckého zpěváka, etnologa a muzikologa Dušana Holého u příležitosti jeho nedožitých 92. narozenin.
Prof. PhDr. Dušan Holý, DrSc.: Narodil v roce 1933 v Hrubé Vrbce. Vedle rodičů rozvíjela jeho zpěvnost a hudebnost babička, otcova matka Kateřina Holá, rozená Miklošková, jejíž repertoár začal zapisovat už jako středoškolák a později skoro v úplnosti zachytil na magnetofonových nahrávkách. K vystupování na veřejnosti ho od útlého dětství vedlo zapojení obou rodičů do sokolského dění a otcova angažovanost v ochotnickém divadle. Jako děti pasoucí husy se bratři Dušan a Luboš Holí objevili v roce 1940 ve filmu Karla Plicky, Věčná píseň.
Po maturitě na strážnickém gymnáziu v roce 1951, kde byl jeho profesorem i Slávek Volavý, studoval Dušan Holý krátce na JAMU herectví a poté národopis a hudební vědu na brněnské Filozofické fakultě. Jako vysokoškolský student se mihl v Moravském souboru lidových písní a tanců, o což se zasloužil především jeho celoživotní přítel Jaroslav Jurášek, který jej přivedl i ke spolupráci s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů (BROLN). Od založení BROLNu zde působil jako sólový zpěvák a odborný poradce. Zúčastnil se řady domácích i zahraničních festivalů a koncertních zájezdů. Jako zpěvák interpretoval především písně rodného Horňácka. Svými hlasovými dispozicemi a bohatým přednesovým rejstříkem byl od mládí považován za předního interpreta tohoto regionu. Jeho zpěv je zaznamenán na rozhlasových nahrávkách a mnoha zvukových nosičích. Jako zpěvák a tanečník, ale jako i etnomuzikolog se zasloužil o uvědomělé pěstování a rozvíjení lidové tradice svého rodného kraje.
V době končícího dětství (1946) zpíval Dušan Holý za doprovodu myjavského primáše Samka Dudíka píseň Letěł, letěł roj při oslavách výročí národopisce a dialektologa Františka Bartoše. Později navštěvoval Samka Dudíka s Jaroslavem Juráškem na Myjavě, aby zachytili na rozhlasové pásy co nejvíce z repertoáru jeho bývalé muziky. Několik let pak spolupracoval s Brněnskou cimbálovou muzikou rozhlasového redaktora Antonína Jančíka a později také s ostravskou CM Technik a jejím uměleckým vedoucím a cimbalistou Janem Rokytou.
Dušan Holý nikdy nebyl vyznavačem souborového dění. Vycházelo to jak z jeho individualistického založení, tak z postupného poznávání souvisejícího s jeho profesí, že zachování lidové písně a hudby i všech ostatních životaschopných tradic by mělo být podporováno především v původním prostředí. Tyto jeho názory však nebránily tomu, aby měl dobré přátele i v řadách členů mnoha folklorních souborů.
Od roku 1959 působil Dušan Holý jako vysokoškolský pedagog národopisu/etnologie na dnešní Filozofické fakulty Masarykovy univerzy v Brně. V 60.–90. letech externě přednášel etnomuzikologii na katedře skladby a dirigování na JAMU. V říjnu 2002 převzal z rukou prezidenta republiky Václava Havla Medaili za zásluhy o Českou republiku v oblasti kultury. Kromě jiného byly oceněny jeho příspěvky k teorii lidové písně a vyzdvižena publikace Žalující píseň, v níž prostřednictvím písně o Osvětimi obnažuje tragiku holocaustu Romů za druhé světové války.
Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.