Opereta

6. 3. 2024 18:00, Praha

Typ akce
Film
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

Zbyněk Brynych: „…a tak jsem seděl v ateliéru a pozoroval jsem elegantního Williho Forsta při režírování. A s naprostou naivitou – bylo mi tenkrát sedmnáct – jsem se rozhodl stát se režisérem. (…) Mám rád všechny filmy Williho Forsta. Na ‚Operetu‘ se můžu dívat pořád – má neuvěřitelné tempo a vždycky mě dostane do báječné nálady.“

Režisér Operety neudělal velký dojem jenom na budoucího režiséra Transportu z ráje. Willi Forst (1903–1980) byl bezkonkurenčně nejnadanějším rakouským filmařem generace, která začínala na počátku třicátých let, v době dočasného zmizení Rakouska z mapy Evropy se nacházel na uměleckém zenitu a slušnou úroveň si uchoval i po válce. Opereta se odehrává v poslední třetině 19. století, kdy divadelní metropol Vídeň zažila strašlivou katastrofu: požár Ringtheateru, při němž přišlo o život 400 lidí. Hlavní postavu intendanta Jaunera si Willi Forst vyhradil pro sebe, historické jsou i ostatní postavy děje, jako skladatelé Johann Strauss nebo Franz von Suppé. Druhého jmenovaného hraje Leo Slezak.

Český pěvec Leo Slezak (1873–1946), původně Slezák, byl jedním z největších operních tenoristů své doby. Narodil se v Šumperku, v roce 1896 odstartoval v Berlíně titulní rolí ve Wagnerově Lohengrinovi světovou kariéru (mj. Vídeň, Paříž, Londýn), v roce 1909 podepsal tříletou smlouvu s Metropolitní operou v New Yorku, kde vynikl ve Verdiho a Wagnerových operách. Velkou oblibu si získal ve zralém věku také jako filmový herec, zejména v komediích, hrál ve více než čtyřiceti filmech. Teprve v roce 2023 se posmrtně stal čestným občanem Šumperku. Nikoli tvorbou, ale příbuzensky byl svázán s režisérem Fritzem Langem.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články