Panenství + předfilm

17. 6. 2024 19:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

Promítání filmu Panenství, které bude uvedeno k výstavě Nové realismy. Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918–1945, kterou pořádá Galerie hlavního města Prahy (27. 3. – 25. 8. 2024). Úvodní slovo k filmu bude mít Marie Barešová.

Panenství / Československo 1937 / anglické / 35 mm / English Friendly – Autor několika krátkých avantgardních filmů, Otakar Vávra, se vřadil svým celovečerním debutem ve stylu sociálního realismu do meziválečného modernistického proudu (Vladislav Vančura, Gustav Machatý). Ústřední postavu dívky, jež se stane sexuálním objektem svého nadřízeného, svěřil tehdejší hvězdě Barrandova a německé UFA Lídě Baarové.

Film převzal mladý režisér po nemocném Josefu Rovenském a kompletně přepracoval scénář, v němž se přidržel původní předlohy Marie Majerové. Kromě hlavních ženských rolí přeobsadil zbylé postavy a vyžádal si i nové dekorace. Do jedné z rolí získal poprvé Zdeňka Štěpánka. Hlavní postavu krásné dívky, bránící se mužským svodům, která se obětuje pro nemocného milého, ztvárnila Lída Baarová. V postavě protřelé cynické kamarádky jí sekundovala Adina Madlová, značný ohlas sklidil i Jaroslav Průcha coby vilný a vlivný stařec. Sentimentální téma zpracoval Otakar Vávra jako realistické psychologické drama vyznačující se přirozenými hereckými projevy a autentičností jen málo vídanou v tehdejším českém filmu. Snímek Panenství si tak získal zaslouženou pozornost i mezinárodní úspěch na filmovém festivalu v Benátkách.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články