Philipp Gropper & PHILM + TONGU

9. 10. 2024 19:00, Hradec Králové

Typ akce
Koncert
web
https://www.knihovnahk.cz/
Místo
Knihovna města Hradec Králové
Wonkova 1262/1a, Hradec Králové
zobrazit na mapě

Philipp Gropper & PHILM a TONGU vystoupí v Knihovně města Hradec Králové 9. října od 19:00 v rámci festivalu Jazz Goes to Town 2024.

Svobodné myšlenky.

Ve středu vystoupí PHILM – berlínské těleso mimořádného saxofonisty Philippa Groppera, které předvede oduševnělou a obrazutvornou směsici různých emocí a expresí. Poté vystoupí nová česká kapela TONGU kombinující avantgardní přístupy s přímočarými groovy a melodiemi.

PHILM je berlínské kvarteto, které zvítězilo v prestižní Deutscher Jazzpreis jako kapela roku 2021. Členové Philipp Gropper, Elias Stemeseder, Robert Landfermann a Leif Berger se zaměřují na kreativitu a sdílení. Hudba souboru je zdravě sevřená a dynamická, vytváří neustále dostatek prostoru a bezdůvodně na vás nekřičí. Kontrabas a bicí neplní pouze rytmickou funkci, ale zároveň podporují pevně propojený zvukový stroj. Gropper a Stemeseder je ženou vpřed a nutí je dělat bleskurychlé změny tempa nebo rytmu. Lehce nervózní zvuk kapely není nikdy chladným, jelikož inspirace pro jeho motivy často vychází z duchovní melancholie. Elias Stemeseder má neuvěřitelný talent pro vytváření podivných a strašidelných melodií, kterými posluchače zavede mezi různé výkyvy nálad prostřednictvím elektronických citoslovcí nebo exkurzí do témbrové hudby. PHILM je destilací klasických kvartetů 60. let – žádná ironie, žádné odkazy, žádná intelektuální teatrálnost, pouze brilantní zvuk a technika.

Vystupující: Philipp Gropper – tenorsaxofon, sopránsaxofon, Elias Stemeseder – klavír, syntezátor, Robert Landfermann – kontrabas, Leif Berger – bicí

Hudbu tělesa TONGU lze těžce kategorizovat, jde o nevšední fúzi mnoha hudebních vlivů – jazzu a rytmické hudby, improvizace, kompozičních technik ze soudobé vážné hudby (např. mikrotonalitu či serialistické postupy), ale i prvků tvrdé hudby (rock, hardcore), taneční hudby a dalších vlivů. Všechny tyto hudební kořeny se vzájemně – s notnou dávkou improvizace – proplétají do nových struktur.

Vystupující: Martin Debřička – tenorsaxofon, Jan Jirucha – trombón, Michal Nejtek – klavír, mikrotonální syntezátor, Jan Bára – elektrická kytara, Luan Gonçalves – elektrická baskytara a Jan Chalupa – bicí

Line-up:

  • 19:00 Philip Gropper & PHILM – česká premiéra
  • 20:30 TONGU

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články