Pohár UNICA

22. 11. 2023 18:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

Projekce pásma filmů oceněných na světové přehlídce UNICA.

UNICA (International Union of Cinema) byla založena v roce 1937 v Paříži a díky tomu se řadí mezi nejstarší filmové festivaly na světě. Způsob jejího fungování je však zcela ojedinělý. UNICA sdružuje národní filmové organizace, které zastupují amatérské a nezávislé tvůrce z dané země. Ty následně nominují soutěžní kolekci filmů do mezinárodního klání, jež se odehrává každý rok v jiné zemi.

Letošní 83. ročník celosvětové přehlídky amatérských, nezávislých a studentských filmů proběhl 10. až 16. září v italském Comacchio. Česká republika zde zaznamenala historický úspěch se čtyřmi oceněnými filmy a cenou pro nejlepší filmovou kolekci. V konkurenci 81 filmů z 24 zemí uspěl Ladislav Petrecký s dobovým dramatem o vztahu otce a syna Beránek Boží. Lukáš Horáček dokázal skloubit roli tvůrce a pedagoga salesiánského filmového kroužku a se svými studenty natočil formálně vytříbený snímek Tremere. Krystsina Ramanava, která v současné době studuje animaci na FAMU, uspěla s výtvarně sugestivním animovaným filmem Rubikova kostka. Undo, Jaroslava Wagnera a Lukáše Šimandla, je skvěle vypointovaným filmem reflektujícím estetiku natáčení na mobilní telefon.

Při příležitosti tohoto triumfu bude divákům Ponrepa představena, kromě všech českých laureátů, také trojice oceněných zahraničních titulů ze Španělska, Velké Británie a Slovenska.

  • Tremere / Lukáš Horáček a kol. / ČR 2022 / 6 min.
  • La butaca de la puta (The Whore’s Chair) / Mar Navarro / Španělsko 2022 / 15 min.
  • Rubikova kostka / Krystsina Ramanava / ČR 2020 / 2 min.
  • Dig / Gary Hewitt / Velká Británie 2022 / 7 min.
  • Beránek Boží / Ladislav Petrecký / ČR 2022 / 22 min.
  • Projekt: Čierna ovca / Valentín Kozaňák, Keks Production Collective / Slovensko 2021 / 8 min.
  • Undo / Jaroslav Wagner, Lukáš Šimandl / ČR 2022 / 4 min.

Celkem: 80 min.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články