Pragueshorts: Mezinárodní soutěž 1

28. 2. 2024 17:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.kinosvetozor.cz
Místo
Kino Světozor
Vodičkova 41, Praha
zobrazit na mapě

Letošní mezinárodní soutěž nabízí tradičně pestrou sestavu, obsahující sedmadvacet krátkých filmů z celého světa, rozprostřených do pěti programových bloků. Vedle hraných a animovaných fikcí představí nově také krátké dokumenty. A ani letos nechybí výrazný český zástupce.

Nový film držitelky studentského Oscara Darii Kashcheevy Electra se opět vydává po stopách dívčích úzkostí, tentokrát ovšem zcela jinou animační technikou. Svoji premiéru měl na festivalu v Cannes stejně jako další snímek v tomto programu, zástupce americké nezávislé scény Lemon Tree. Ve zdánlivě bezvýznamných scénách filipínského filmu Na mou duši, na psí uši pomalu probublává tajemství, jež rozklíčuje až nečekaný závěr. S tekutou podstatou reality, kterou vždycky někdo vypráví, si pohrává i nekonvenční a barvitá Skutečná pravda o rvačce. Naopak zprávou o neúprosných faktech, která přehlížíme, je environmentální animovaný dokument Čekání, v němž se půvabné linky kresby stávají svědky tragédie globálního rozsahu. A o tom, že občas chápeme špatně nejenom druhé, ale i sami sebe, ví svoje Vanina z řecké tragikomedie Letuška 737, o níž si všichni dělají starosti, protože má nová rovnátka.

Čekání / Volker Schlecht / Německo 2023 / 16 min. – Badatelka Karen Lips žije už několik let v malé chatrči v Kostarice a zkoumá žáby. Na nějakou dobu musí prales opustit a po návratu zjistí, že žáby zmizely. Všechny a dočista. Vydává se je hledat a přitom odhalí strašnou pravdu.

Electra / Daria Kashcheeva / Česká republika 2023 / 26 min. – Electra si znovu vybavuje své desáté narozeniny a vzpomínky se jí pletou se sny. Ponořená ve světě své fantazie plném prsatých panenek, plastových částí mužských těl a zubařských nástrojů si buduje vztah k vlastnímu tělu a sexualitě. Postupně prochází těmi nejbolestivějšími vzpomínkami a dává průchod potlačovaným pocitům.

Lemon Tree / Rachel Walden / USA 2023 / 17 min. – Dobrá nálada z podařené krádeže králíčka na pouti vydrží otci s malým synem jen do chvíle, než se o slovo přihlásí drsná realita.

Letuška 737 / Thanasis Neofotistos / Řecko 2022 / 15 min. – Během letu Boeingem-737 se letuška Vanina (39) snaží vypadat, jako by se nic nedělo. Všichni si o ni ale dělají starosti, protože nová rovnátka ji evidentně trápí.

Na mou duši, na psí uši / Sam Manacsa / Filipíny 2023 / 17 min. – Mila má práci, ze kterou ji neplatí, a milostný objev, se kterým si bez ustání telefonuje. Naděje se však může brzy zvrtnout v tragédii, doprovázenou sérií smutných zamilovaných písniček.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články