Pragueshorts: Národní soutěž 1

2. 3. 2024 17:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.kinopilotu.cz/
Místo
Kino Pilotů
Donská 19, Praha
zobrazit na mapě

Národní soutěž již několik let předkládá divákům to nejlepší z tuzemské tvorby. Tři programy obsahují hned 15 filmů, tedy množství, které odráží nejen fakt, že se Pragueshorts čerstvě otevřely i animované a dokumentární tvorbě, ale i upřímnou radost programového týmu z kvality domácí nabídky.

Rok 2023 přinesl krátkému českému filmu hojné zahraniční úspěchy. Třetí soutěžní blok představí Osmý den Petra Pylypčuka, vybraný do programu loňského Cannes, dojemný příběh o přijetí smrti Deniska umřela, jímž Philippe Kastner okouzlil Berlinale, či osobní dokument Pegah Ahangarani Můj otec oceněný porotou vůbec největšího dokumentárního festivalu na světě, IDFA. Komediální, anekdotické tóny pak přináší stylizovaný Blue Boy Nikuláse Tumiho Hlynssona a jedinečná česko-grónská koprodukce Cena příběhu Lukáše Masnera.

Blue Boy / Nikulás Tumi Hlynsson / ČR 2023 / 13 min. – Mladík se před klubem seznámí se sympatickou dvojicí, se kterou skončí na afterparty. Až tam si ale uvědomí, že ho dvojice využívá ve své mocenské hře, která má vzkřísit jejich vztah.

Cena příběhu / Lukáš Masner / ČR, Grónsko 2024 / 16 min. – Za inuitským šamanem – angakokem – přichází bohatý český turista s překladatelem. Schůzka je domluvena v místním muzeu, jejím předmětem je legendární setkání angakokova a Čechova předka a cizinec je ochoten za příběh bohatě zaplatit. V Inuitově sugestivním vyprávění ožívá zkazka z období prvních křesťanských misionářů v Grónsku.

Deniska umřela / Philippe Kastner / ČR 2023 / 8 min. – Přestože se na ni snažíme mentálně připravit, smrt domácího mazlíčka nás mnohdy zaskočí. Film je příběhem o chlapci a jeho fence Denisce, jejíž náhlá smrt mu přinese mnoho trápení. Nakonec ale pochopí, že její smrt nemusí nutně znamenat, že je Deniska navždy pryč.

Můj otec / Pegah Ahangarani / ČR, Írán 2023 / 19 min. – Film přináší osobní pohled režisérky na íránskou revoluci a co přinesla jí a její rodině. S využitím archivních materiálů, úryvků z novin a rodinných fotografií vypráví osobní příběh autorky, nejprve z pohledu mladé dívky žijící ve světě pohádek a následně z pohledu dospělé ženy, která chápe složitost událostí.

Osmý den / Petr Pylypčuk / ČR 2023 / 20 min. – Anna a Josef vyrostli v přísné náboženské sektě. Když se celá skupina sjede u lesního jezera, aby provedla křest nejmladšího člena, rozhodnou se společně utéct. Při útěku lesem ale brzy zjistí, že na život za hranicemi své komunity nejsou vůbec připraveni.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články