Proměny řeky

29. 2. 2024 18:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://ponrepo.nfa.cz
Místo
Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha
zobrazit na mapě

Programem provedou filmová historička Lucie Česálková, historička Eliška Švarná a historik umění Michal Kurz. Devadesátiminutové pásmo bude složeno z ukázek filmů promítaných z HD formátu.

Fenomén řeky coby umělecké inspirace v českém filmu rezonuje přinejmenším od 30. let dvacátého století. Toto filmově-přednáškové pásmo se však zaměří na období prvních dvou dekád po druhé světové válce, kdy převládaly snahy řeku regulovat a využít jako nový zdroj energie. Vize přeměny řeky se netýkaly jen nejznámějšího projektu regulace Vltavy a výstavby vodních přehrad Slapy, Orlík a Lipno, ale byly mnohem širší a k jejich propagaci sloužily dokumentární filmy, stejně jako fotografie, ale i malby a romány. Přednáška prokládaná filmovými ukázkami zasadí ustálené rétorické i obrazové figury vyprávění o proměně československých řek mezi 40. a 60. lety dvacátého století do širšího historického, kulturního i mediálního kontextu vztahování se k přírodě coby zdroji. Poukáže na opakující se motivy střetu tradice a pokroku, starého a nového, na navracející se sentiment hledání českého moře, na dynamiku inženýrského a poetického vztahování se k řece a naznačí i dílčí vývojové proměny a alternativní pohledy.

V ukázkách budou uvedeny dokumentární filmy: Přístav v srdci Evropy (Drahoslav Holub, 1946), Mrtvé řeky (Olga Růžičková, 1956), Příběh staré řeky (Jiří Lehovec, 1956), Blok 15 (Evald Schorm, 1959) Plavali plavci (Zdeněk Kopáč, 1959), Lidé nad Čertovou stěnou (Emanuel Kaněra, 1961), Nový příběh staré řeky (Zdeněk Kopáč, 1962), Živá voda (Helena Třeštíková, 1972).

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články