Reissigova vila a Offermanova vila

18. 5. 2024 14:00, Brno

Typ akce
Ve měste
Místo
Offermannova vila
Hlinky 63/150, Brno
zobrazit na mapě

Neorenesanční budova z let 1885–1887 zakončovala korzo zahradní čtvrti dnešní ulice Hlinky Carl (III) Offermann byl posledním z generace brněnských textilních podnikatelů, který si nechal postavit reprezentativní dvoupodlažní vilu polygonální věžičkou v levém nároží.

Vchod je ze západní strany od ulice Hroznová, a vede návštěvníky předloženým schodištěm do zvýšeného přízemí. Jako jedno z mála původních světel je zde zavěšena secesní lucerna. Centrální prostor je od roku 2007 osvětlen střešním světlíkem, který vznikl po zhroucení původních krovů. Ochozy jsou v centrální hale neseny hranolovými analogy dórských a korintských sloupů zdobených vejcovcem. Četnými detaily tak navozuje atmosféru palladiánské renesance. V patře jsou administrativní prostory ředitelství s terasou otevírající se směrem na Pisárky. V zahradě před vilou je památník obětem okupace z roku 1948.

Zajímavostí je, že si vilu těsně po jejím dokončení v roce 1887 pronajal bratr Franze Josefa Otto Rakouský spolu s manželkou a synem Karlem, později posledním císařem. Mezi vlastníky vily se během let vystřídal následně Albrecht SchaUmburg-Lippe, cukrovarník Felix Redlich, nebo rodina Gottliebových, kteří v roce 1938 emigrovali do Brazílie a vilu následně restituovali.

Současné ředitelství Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského bylo citlivě restaurováno poté co byly vážně narušeny krovy.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský vznikl 1. 1. 1951 a jeho brněnská pobočka byla zřízena ke dni 1. 4. 1951. Založením ÚKZÚZ vznikla zkušební a kontrolní organizace ojedinělého typu (ve srovnání s okolními státy), a to svojí širokou působností na vstupy do zemědělství. V Offermannově vile působí Kancelář ústavu včetně ředitelství.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články