Roberto Bossard Quintet

30. 5. 2024 19:30, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.chodovskatvrz.cz/
Místo
Chodovská tvrz
Ledvinova 9, Praha
zobrazit na mapě

Švýcarský kytarista a skladatel Roberto Bossard sází na tradici amerického moderního jazzu, do které ho zasvětil i samotný Joe Pass. Díky tomu se Chodovská tvrz ocitne 30. května 2024 „někde v New Yorku“ a posluchači se vydají na výlet časem od soudobého jazzového mainstreamu až po éru bebopu a hard bopu.

Inspirace jazzem 50. a 60. let ovšem neznamená, že by Roberto Bossard Quintet jenom zasvěceně přehrával standardy, i když i na ty pravděpodobně dojde. Kdepak. Vtip tkví v tom, že také autorské, melodicky nápadité a harmonicky bohaté kompozice znějí, jako kdyby šlo o časem prověřené kusy. Na koncertech zaujme plným zvukem Bossardův historický plnolubový Gibson ES-5, elektrifikovaný nástupce legendární meziválečné jazzové kytary Gibson L-5. Jde o vzácný exemplář nástroje z prvního roku výroby tohoto modelu, tedy z roku 1949.

Svůj zatím poslední projekt uvedl kytarista do života v roce 2016 pod hlavičkou Roberto Bossard New Group. Protože se sestava z „nové“ změnila v zavedenou, vystupuje nyní pod méně zavádějícím názvem Roberto Bossard Quintet, ovšem pětice se nemění. Kytaristu doprovází jeho syn, basista Raffaele Bossard (*1982, Los Angeles), známý také spoluprací s bubeníkem Zivem Ravitzem či saxofonistou Christophem Irnigerem. Dále pianista Lukas Gernet (*1987, Luzern), paralelně také kapelník vlastních projektů. Bubeník Dominic Egli (*1976, Zürich) s americkou průpravou, jenž si zahrál například s Kurtem Rosenwinkelem, Tonym Lakatosem či Richem Perrym. A vedle Švýcarů také původem německý saxofonista Toni Bechtold (*1986, Heidenheim an der Brenz). Tvorbu kvinteta je možné slyšet prostřednictvím EP desek Nostalgia (2020) a Rose Bubble (2023).

Roberto Bossard Quintet zahraje v rámci koncertní série Jazz Meets World.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články