Rok české hudby: Královehradecké kvarteto

26. 6. 2024 19:00, Hradec Králové

Typ akce
Koncert
web
https://www.slezskaplovarna.cz
Místo
Slezská plovárna
Na Mlejnku 1130/21b, Hradec Králové
zobrazit na mapě

Smyčcové kvarteto z Hradce Králové je tvořeno profesionálními hudebníky z Filharmonie Hradec Králové a hudebními pedagogy. Jeho zakladatelkou a zároveň uměleckou vedoucí je houslistka Alena Hübnerová.

Smyčcové kvarteto je komorní uskupení v tradičním složení dvoje housle, viola a violoncello, které má svou historii již od dob klasicismu. Spojení právě těchto čtyř hudebních nástrojů je jako rodina. Zastupuje všechny lidské hlasy a tím nabízí velký rozsah. Díky využití smyčců jsou možnosti změny barvy tónů a dynamiky hudby mimořádné, čímž lze vytvořit jedinečnou atmosféru.

Repertoár kvarteta tvoří skladby světových autorů ( např. Vivaldi, Bach, Händel, Haydn, Mozart,Beethoven). Skladby českých skladatelů minulosti i současnosti (Vaňhal, Vranický, Smetana, Dvořák, Suk, Sommer, Sluka, Hybler, Haas…)

V dnešní době neodmyslitelně také aranže populární hudby (Coldplay, Imagine Dragons, Queen, Beatles, E. John, K. Gott, L. Stirling…) a samozřejmě hudba filmová (Star Wars, Pán prstenů, Harry Potter, Ledové království, Na vlásku, Ženatý se závazky, atd.) Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Různé generace, styl a osobitý rukopis. Jejich díla jsou odlišná, ale přece mají něco společného. Nezaměnitelný charakter, který vychází z českých kořenů a vytváří obraz české kultury po celém světě.

Hudba otevírá lidská srdce a vchází až do takových hloubek, kam slova už nemohou. A česká srdce otevírá možná ještě o něco víc – vždyť „v hudbě život Čechů“, jak při pokládání základního kamene Národního divadla pronesl hudební skladatel Bedřich Smetana. Právě sté výročí jeho úmrtí bylo v roce 1924 impulsem k založení tradice Roku české hudby, jejíž osobnosti jsou od té doby každých 10 let připomínány. Letošní Rok české hudby je výjimečný tím, že jeho ústředním tématem je právě oslava 200. výročí Smetanova narození.

Tato akce je možnost oslavit významné výročí tohoto jedinečného českého skladatele na koncert věnovaný jeho odkazu.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články