Roomful of Teeth

15. 11. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.divadlox10.cz/cs
Místo
Divadlo X10
Charvátova 39/10, Praha
zobrazit na mapě

Česká premiéra průkopnického amerického souboru současné vokální hudby. Držitelé Grammy a dvou nominací uvedou mimo jiné kompozici Partita for 8 Voices skladatelky Caroline Shaw oceněnou Pulitzerovou cenou.

Od svého vzniku v Massachusetts v roce 2009 se Roomful of Teeth stali jednou z nejslavnějších a nejdiskutovanějších vokálních formací na světě. Díky spolupráci s předními současnými skladateli a využití nejmodernějších technologií mění vnímání toho, co vůbec může být považováno za vokální hudbu. Jejich živá vystoupení si získala pověst výjimečných zážitků, využívají tradičním i zcela novým způsobem nejrůznější vokální techniky, od hrdelního zpěvu až po jódlování, a zkoumají nekonečné možnosti řeči. Každý jejich koncert potvrzuje přesvědčení uměleckého ředitele Brada Wellse, že „hlas toho dokáže mnohem mnohem více.”

Caroline Shaw, současná americká skladatelka a autorka, která na Prague Sounds v roce 2021 zanechala nezapomenutelný dojem vystoupením s formací Attacca Quartet, je příležitostnou členkou Roomful of Teeth. Pro formaci napsala proslavenou skladbu Partita for 8 Voices, která od jejích členů vyžaduje mimo jiné vzdychání, šeptání, mrmlání, bručení i jódlování. Caroline Shaw za ni získala v roce 2013 Pulitzerovu cenu za hudbu. Na festivalu Prague Sounds zazní česká premiéra této kompozice. Návštěvníci koncertu se mohou také těšit na další dvě skladby – Psychedelics newyorského skladatele Williama Britella a On Stochastic Wave Behaviour Leilehuy Lanzilotti, skladatelky a zvukové umělkyně, potomkyně původních obyvatel Havaje, která se sama v roce 2022 dostala mezi finalisty Pulitzerovy ceny.

Roomful of Teeth do současnosti vydali čtyři alba, zatím poslední kritiky skvěle přijaté Rough Magic v roce 2023.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články