Sletiště na Velkém strahovském stadionu

30. 6. 2024 - 5. 7. 2024, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Stadion Strahov
Zátopkova 2, Praha
zobrazit na mapě

Díky Open House Praha je možné se vrátit v čase do míst, kde se psaly sokolské dějiny a zavítat do útrob jednoho z největších stadionů světa. Stadion vznikl díky iniciativě České obce sokolské, za jeho konceptem stál stavební inženýr a člena Sokola Ludvík Čížek. Příběh stadionu se začal psát v roce 1926, kdy se na Strahově konal VIII. všesokolský slet. Tehdy se ještě jednalo o stavbu s provizorními dřevěnými tribunami.

U příležitosti XVII. všesokolského sletu připravila organizace Open House Praha mimořádnou prohlídku Velkého strahovského stadionu (s názvem Velký strahovský stadion – pocta Sokolům). Stejně tak jako během už známých vycházek po stadionu (s názvem Velký strahovský stadion – z tribuny na tribunu) představí průvodce celý komplex. Komentovaná prohlídka zavede návštěvníky do prezidentského salonku a na tribuny, vystoupají i do míst, kde kdysi stávala Brána borců a později odtud z tzv. skleníku komentovali novináři program na cvičišti. Na vrcholcích tribun se nechají účastníci okouzlit nezapomenutelným panoramatem. Dozví se zajímavosti o tomto kolosu, který hostil nejen všesokolské slety a spartakiády, ale také vojenské přehlídky, papeže či Rolling Stones. Původce rozšíří a obohatí prohlídku doplňujícím výkladem o začátcích Sokola a jeho roli pro československý stát. Také navštíví nová místa, jež nejsou zařazena do pravidelné trasy. A v neposlední řadě si zájemci podrobněji připomenou slety, které se zde uskutečnily.

Z nabídky je možné vybrat si v době konání sletu více druhů prohlídek:

  • oblíbené standardní akce s názvem Velký strahovský stadion – z tribuny na tribunu (podrobnosti zde,)
  • speciální prohlídky obohacené o sletovou historii na stadionu (s názvem Velký strahovský stadion – pocta Sokolům, podrobnosti zde,)
  • prohlídky věnované dětem ve věku 6 až 12 let s listy malých architektů (podrobnosti zde,)
  • prohlídky prioritně pro osoby s omezenou pohyblivostí (podrobnosti zde,)
  • standardní vycházky po stadionu je možné absolvovat také s anglickým výkladem zde.

Jiné akce pořadatele, pak je možné dohledat na webu v sekci Kalendář akcí nebo přímo na Goout.net. Součástí celoročních komentovaných procházek s Open House Praha je často návštěva běžně nepřístupných prostor.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články