Svět podle Kena Loache 2024

9. 5. 2024 - 12. 5. 2024, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.edisonfilmhub.cz
Místo
Edison Filmhub
Jeruzalémská 1321/2, Praha
zobrazit na mapě

V kině Edison Filmhub proběhne mezi 9. a 12. květnem víkendová přehlídka osmi filmů, které diváky uvedou do filmografie Kena Loache, která čítá více než pět dekád.

Dramaturgové kina o přehlídce:„‚Nemyslím si, že filmy o lidech z pracující třídy musí být smutné: můžou být vtipné, plné života, vzrušující, vřelé, šlechetné a vyprávět o krásných věcech.‘ Pokud bychom chtěli vystihnout tvorbu Kena Loache v jednom citátu, zřejmě bychom mnoho lepších nenašli. Snímky dnes už kanonického britského režiséra popisují jednotlivce zapletené ve společenských systémech a životních podmínkách, které je utiskují, ponižují, ohrožují. Příběhy, které Loach vypráví, ale nejsou bezvýchodné a pochmurné, ale naopak vždy hluboce inspirativní a lidské.

Přestože karlovarský festival jej spolu s dvorním scenáristou Paulem Lavertym v roce 2017 ocenil Křišťálovým globem za mimořádný přínos kinematografii, v našich končinách bohužel Loach zůstává nepříliš známým tvůrcem. Je to nepopiratelná škoda, protože jeho tvorba může i česká publika a filmaře naučit, jak se dívat na životy, od nichž bychom nejraději odvrátili zrak — a také že i kritický sociální realismus může obsahovat momenty krásy a naděje.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články