Tatra – nákladní i osobní automobily na plakátech a v prospektech (1945–2024)

9. 2. 2024 - 12. 5. 2024, České Budějovice

Typ akce
Výstava
web
https://www.muzeumcb.cz/
Místo
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Dukelská 242/1, České Budějovice
zobrazit na mapě

Výstava prezentuje část sbírek milevského publicisty a sběratele Martina Kupce zaměřenou na nákladní a osobní vozy značky Tatra. Na originálních plakátech a prospektech představuje vývoj propagace a reklamní grafiky této slavné automobilové značky.

Tatra se řadí mezi nejstarší automobilky světa. Reklama ji provázela po celou dobu její existence a snažila se vyzdvihnout přednosti nabízených modelů. Vedle reklamy na samotné vozy jsou do výstavy zařazeny i plakáty a prospekty na známou rallye Paříž–Dakar nebo na expedici Tatra kolem světa 1987–1990, ale i reklama na různé k Tatře dodávané nástavby od jiných výrobců.

Výstavu doplňuje nová kniha Martina Kupce Tatra – osobní automobily na plakátech a v prospektech, 1945–1999, kterou je možno zakoupit na recepci muzea.

Limuzíny značky Tatra, vyráběné mezi léty 1945 až 1999, měly zvláštní osud. Přestože se vždy jednalo o elegantní automobily s unikátní technickou koncepcí, nesly si s sebou jisté stigma. Tím bylo jejich téměř výhradní určení pro úzce vybraný okruh zejména politických prominentů té doby.

I když tyto vozy nebyly primárně prodávány na běžném trhu, byla jejich tištěná propagace ve formě prospektů i plakátů poměrně rozsáhlá. Vzniklo tak mnoho unikátních materiálů pro tuzemské odběratele i zahraniční zákazníky. A téměř všechny se poprvé podařilo soustředit právě v této knize. Novinkou v publikaci je tentokrát celkem 21 kreseb zejména vozů, od výtvarníka Jana Hlavína, které uvádějí jednotlivé kapitoly a výtvarně knihu obohacují.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články