Teplárny Brno, a.s. – Špitálka

18. 5. 2024 12:00, Brno

Typ akce
Ve měste
Místo
Teplárny Brno Špitálka
Špitálka 6, Brno
zobrazit na mapě

Špitálka je nejstarším provozem Tepláren Brno. Byla vůbec první teplárnou tohoto druhu v tehdejším Československu. V provozu Špitálka je realizována výroba tepla kombinovaným způsobem při současné výrobě elektřiny na protitlakých turbínách. Zdroj tvoří přirozené provozní a řídící centrum propojených soustav zásobování tepelnou energií. Vyrobené teplo je dodáváno v podobě páry a horké vody, elektrická energie je dodávána do rozvodné sítě distributora. Zdejší stará kotelna s historickým kouskem Kolben Daněk je připomínkou zrodu moderního teplárenství v Brně a jeho rozmachu.

Provoz byl spuštěn 4. prosince 1930 a od počátku patřil díky prozíravosti profesora Vladimíra Lista k tuzemským unikátům, neboť se zde společně vyráběla s teplem i elektrická energie. Teplárna vyrostla během dvaceti měsíců na podmáčeném pozemku, který dělníci zpevnili zatlučením sedmi tisíc dřevěných kůlů.

Novinkou provozu jsou dva středotlaké kotle K2 a K3 (o výkonu 2 x 35 MW), které nahradily dosavadní zastaralé zařízení K28 z padesátých let a doplnily hlavní kotel na Špitálce, tzv. kotel K1 (tepelný výkon 180 MWt). Nové kotle splňují veškeré zpřísněné emisní limity a kritéria BAT (Best Available Technology – nejlepší dostupná technologie). Návštěvu tohoto provozu ocenění nejen pamětníci a fandové technické historie ale především obdivovatelé nejmodernější technologie pro výrobu tepla a elektřiny.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články