Trumpets of Michel-Ange: Ibrahim Maalouf

5. 12. 2023 19:30, Brno

Typ akce
Koncert
web
https://www.sonomusicclub.cz
Místo
Sono Music Club
Veveří 113, Brno
zobrazit na mapě

Trumpetista Ibrahim Maalouf se po téměř deseti letech vrací do Brna, aby zde představil Trumpets of Michel Ange – svůj projekt, který ale zároveň nese jeho rukopis. Fanoušky zavede do světa, kde folklór a moderna splývají v jedno.

Ibrahim Maalouf se narodil v roce 1980 v Bejrútu do kulturní rodiny. Je synem trumpetisty Nassima Maaloufa a klavíristky Nadi Maalouf, synovcem spisovatele Amina Maaloufa a vnukem novináře, básníka a muzikologa Rushdiho Maaloufa. Byl to právě jeho otec, kdo v šedesátých letech minulého století vynalezl trubku se čtvrtým pístem, na kterou Ibrahim dodnes hraje hudbu s čtvrttóny a dalšími mikrointervaly. Ibrahim po útěku rodiny z Libanonu uprostřed občanské války studoval ve Francii až do sedmnácti let přírodní vědy a snil o kariéře architekta. Ve stejné době na sebe ovšem upozornil odbornou hudební veřejnost, když s komorním orchestrem interpretoval druhý Bachův Braniborský koncert, mnohými trumpetisty považovaný za nejtěžší klasický trumpetový opus. Právě tehdy se setkal s trumpetistou a učitelem svého otce Mauricem Andrém, díky kterému se hudbě zašal věnovat naplno. Dráha umělce tak převážila nad perspektivou vědeckého povolání a po vystudování pařížské konzervatoře se trumpetista ostřílel před publikem především klasickým repertoárem. Samotná klasika mu však brzy nestačila. Už v dětství mu totiž učarovala improvizace, arabské maqamy i touha bavit lidi, Ibrahim si tak záhy získal širokou posluchačskou obec. Za posledních patnáct let pak produkoval, skládal, aranžoval a režíroval více než dvacítku alb pro sebe i další umělce. Složil také více než deset symfonických skladeb a dvacet filmových soundtracků. Zároveň nikdy nepřestal vyjadřovat svou lásku k trubce a improvizaci. Předloni vydal knihu Petite philosophie de l'improvisation a inicioval vznik rozhlasového pořadu Improbox na stanici TSF Jazz, který zdůrazňuje význam improvizace ve všech profesích. Ostatně Ibrahim sám sebe označuje jako aktivistu za opětovné začlenění improvizace do hudební výuky i národního vzdělávání.

V nejnovějším projektu, v jehož názvu odkazuje na Michelangela, se Ibrahim Maalouf jako obvykle pouští do tvorby, která kloubí sofistikovanost a náročnost s přístupností co nejširšímu publiku. Zakořeněná je v jazzu, popu a world music, ale vznikla také pod vlivem urban music. Jeho obliba na domácí scéně v kombinaci s vydatnou porcí práce pro filmový průmysl znamená, že Maaloufovy výjezdy do zahraničí se stávají čím dál větší vzácností.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články