Unity in Motion: Let The Body Speak / Together Alone

10. 4. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Divadlo
web
http://www.divadloponec.cz
Místo
Ponec – divadlo pro tanec
Husitská 24a, Praha
zobrazit na mapě

Komponovaný večer ukázek tvorby ukrajinských umělců u příležitosti Ateliéru EDN – European Dance Development Network: Let The Body Speak a Together Alone I – Lost.

Let The Body Speak – filmové ukázky
První část večera bude věnována práci umělců, kteří zůstali na Ukrajině. Díky podpoře the British Council vznikl na webu londýnského divadla The Place „digitální hub“ prezentující jejich tvorbu. Na základě odborného výběru bude představeno několik filmových ukázek doprovázených konkrétními komentáři. Na závěr večera se diváci mohou těšit na debatu a Q&A ke zhlédnutým dílům a kontextu dané tvorby.

Together Alone I – Lost
Druhá část večera bude věnována práci umělkyň, které přesunuly svůj život a tvorbu do České republiky. Together Alone je triptych, reflexe autorčiných náhodných uměleckých setkání během pobytu v Praze. Jeho první část Lost vytvořila se čtyřmi dalšími tanečnicemi z Ukrajiny, které uprchly do EU.

Jak se vyrovnat s tíživým pocitem samoty? Jak ho vysvětlit? A proč je občas nejsilnější právě ve chvílích, kdy jsme obklopeni lidmi? I když jsme spolu, nakonec jsme v životě každý sám za sebe.

Jejich příběhy jsou různé, jedno ale mají společné, všechny utekly z okupované země a jsou denně konfrontovány s traumatem, nejistotou a obavami, které přináší status uprchlíka v cizí zemi. Nad vodou je drží jejich kreativita, možnost tvořit a příležitost najít si novou komunitu – uměleckou rodinu.

Pět ukrajinských tanečnic, vytržených ze svých domovů, je tady a teď. Každá sama za sebe a přece spolu.

Lost přibližuje tvorbu i dalších ukrajinských umělců. Inspiruje se verši Antona Ovchinnikova napsanými po vypuknutí války přímo v Kyjevě a hudbou ukrajinské radikální protiputinovské kapely Balaklava Blues sídlící v Kanadě. O doladění zvukové atmosféry se postaral český hudebník Tomáš Kerle.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články