Valdštejnský palác a malostranské barokní zahrady

15. 6. 2024 14:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Stanice metra Malostranská - Pítko Klárov
Klárov, Praha
zobrazit na mapě

Pro uplatnění dárkových poukázek koupených do 25. 4. 2024 je třeba kontaktovat pořadatele e-mailem na info@vychazkypraha.cz. Je nutné uvést kód poukázky a informace k vybrané vycházce: název, termín, kategorii vstupenky a počet osob.

Během této vycházky se účastníci projdou dvěma krásnými pražskými zahradami, které jim připomenou stavební rozkvět Prahy v období baroka a reprezentativními prostory Valdštejnského paláce.

Procházku bude zahájena u Valdštejnské jízdárny. Poté účastníky uvítá Valdštejnská zahrada bohatstvím rostlin a sochařské výzdoby. Původní sochy zhotovené v dílně sochaře Adriaena de Vries sice odvezli z Prahy Švédové na konci třicetileté války, ale při pohledu na jejich kopie i na záhony upravené ve stylu barokních zahrad je možné si představit, jak zahrada vypadala v době, kdy si ji dal vybudovat Albrecht z Valdštejna, jeden z nejmocnějších mužů Evropy ve 20. a počátkem 30. let 17. století. Při procházce bude přiblížena i osobnost této významné, byť částečně kontroverzní osobnosti evropských dějin. Jistě účastníky zaujme umělá grotta a především salla terrena, kterou ozdobili svými pracemi italští umělci. Dílem italských stavitelů, štukatérů a malířů je i Valdštejnský palác, dnes sídlo Senátu Parlamentu České republiky. Při vycházce bude možné nahlédnout do několika reprezentačních místností – Hlavního sálu, Rytířského sálu, Předpokoje, Audienčního sálu a Mytologické chodby. Komentář k výzdobě interiérů paláce bude poskytnut na nádvoří; v nevelkých vnitřních prostorách výklad pro skupiny není možný.

Od Valdštejnského paláce se přejde přes Malostranské náměstí ke vchodu do Vrtbovské zahrady – skrytému baroknímu klenotu Malé Strany. Ani mnozí Pražané ji neznají – z ulice totiž není vůbec vidět. Terasovitá zahrada vznikla v letech 1715–1720 díky spolupráci architekta Františka Maxmiliána Kaňky, sochaře Matyáše Bernarda Brauna a malíře Václava Vavřince Reinera. Od sally terreny zdobené působivými freskami bude skupina stoupat vzhůru k sochám antických božstev na střední terase a posléze až na samotný vrchol, který jí nabídne jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Po skončení vycházky budou moci účastníci v zahradě zůstat, pokud si budou chtít překrásnou vyhlídku užívat déle.

Praktické informace:

  • Sraz: u stanice metra Malostranská – Pítko Klárov, Klárov 51
  • Délka vycházky: přibližně 2 hodiny
  • Konec vycházky: Vrtbovská zahrada
  • Průvodce: Alexandra Brabcová
  • Pro vstup do Vrtbovské zahrady je třeba uhradit vstupné – dospělí 130 Kč, senioři a studenti 100 Kč, děti do 15 let 95 Kč.
  • Zvýhodněné vstupné 200 Kč pro návštěvníky 65+ a studující. Děti do 15 let 30 Kč.
  • Platba u průvodce na místě je možná v hotovosti i bez rezervace, není-li kapacita vycházky naplněna.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články