Výlet do Brna: Vila Tugendhat, Jurkovičova vila a kolonie Nový dům

31. 3. 2024 08:00, Praha

Typ akce
Ve měste
Místo
Na Florenci
Na Florenci, Praha
zobrazit na mapě

Tento výlet je koncipován jako autobusový. Po cestě pan průvodce podává výklad a také si s návštěvníky prochází itinerář dne, rozdělení do skupin apod. Z tohoto důvodu není možné přidávat se ke skupince až na místě v Brně. Vyplývá to z velkého počtu cestujících a z toho navazující logistiky výletu, organizace apod.

Hned ráno po příjezdu se účastníci podívají do slavné vily Tugendhat. Vila vznikla pro bohaté manžele židovského původu Fritze a Gretu Tugendhat. Oslovili architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který navrhl funkcionalistický skvost, který je ceněn po celém světě, jako jedna z nejlepších vil tohoto období vůbec.

Vila před pár lety prodělala velice zdařilou rekonstrukci, v rámci níž byly citlivě obnoveny interiéry i exteriéry a tak je zde dnes opět možné nalézt původní nábytek i část vybavení, včetně proslulé onyxové zdi, která mění barvu podle intenzity dopadajících slunečních paprsků. Účastníci si projdou velký okruh, jehož součástí je nejen návštěva obytných prostor manželů, ale také technického zázemí. Uvidí také například, kam manželé uskladňovali kožichy, či se dozvědí na jakém principu fungovala tehdy vůbec jedna z prvních klimatizací na světě, či prosklená stěna v interiéru, která za pomoci moderního mechanismu sjížděla dolů. V suterénu je také výstava věnovaná historii vily. Nakonec se účastníci mohou pokochat krásným výhledem z prostorné zahrady vily.

Vstup do vily je možný pouze pro malé omezené skupinky, z tohoto důvodu jsou prohlídky časovány po půlhodině za sebou, takže bude dost času si prohlédnout a nafotit okolí buď před a nebo po návštěvě vily, popřípadě si dát kávu v okolí.

Po návštěvě vily bude následovat přesun do centra, kde bude volno na oběd a další průzkum města. Je možné jej využít k objevování další architektury (hned u vily Tugendhat jsou další realizace jako například Low Beerova vila, postavena rodiči Grety apod.), je možné navštívit některou z výstav (Moravská galerie má dokonce většinu expozic zdarma), či se jen tak procházet a vychutnávat atmosféru města. Po obědě se bude následovat komentovaná prohlídka Jurkovičovy vily ve čtvrti Žabovřesky.

Tato osobitá realizace vznikla v roce 1906 a kombinuje v sobě prvky lidové architektury se svébytným stylem Dušana Jurkoviče. Celé dílo je pojato komplexně, od vyřezávané vstupní brány až po detaily na zábradlí schodiště. Kromě výkladu a stálé expozice si účastníci prohlédnou i současnou výstavu a čas zbude i na rychlou kávu.

Ještě předtím ale bude probíhat kratší prohlídka po nejzajímavějších funkcionalistických vilách v této čtvrti. Právě zde byla v roce 1928 otevřena výstava Nový dům, výstava moderního bydlení, která měla brněnské diváky seznámit s idejemi funkcionalistického stavění. Tato výstavba reagovala na tehdejší moderní tendence v architektuře a pracovali na nich naši nejlepší (hlavně brněnští) architekti. Nacházejí se zde realizace Bohuslava Fuchse, Jaroslava Grunta, Arnošta Wiesnera, Jiřího Krohy a dalších. Čtvrť je vlastně předchůdkyní funkcionalistické Osady Baba. Ale Baba si na slavnostní otevření musela počkat až do roku 1932.

Praktické informace:

  • Odjezd: Vypsaný čas odjezdu je vždy pouze orientační. Je důležité postupovat podle pokynů, které jsou před výletem zaslány na e-mail, ulice na Florenci (přesný čas bude zavčas upřesněn v pokynech)
  • Návrat: kolem 21:00
  • Průvodce: Petr Sýkora / Kateřina Pousková
  • Předběžný plán výletu bude zaslán na e-mail několik dní před odjezdem. Účastník je povinen dát na sebe e-mail a nejlépe i telefon, aby mohl být informován o případných změnách v čase odjezdu a dalších informacích ohledně výletu.
  • V případě, že chtějí být účastníci se svými přáteli a kolegy ve stejné skupince, je dobré provést platbu společně pod jedním jménem, jinak není možné jednu skupinu garantovat.
  • Doporučuje se nebrat na návštěvu vily podpatky. Obnovená podlahová krytina ve vile Tugendhat je tak citlivá, že by došlo k jejímu poškození.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články