Warhol/Warhola

1. 1. 2016 - 1. 1. 2038, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://www.centralgallery.cz
Místo
Central Gallery
Staroměstské náměstí 15, Praha
zobrazit na mapě

Příběh o tom, jak se Andrew Warhola stal Andy Warholem. Jak se ze syna rusínských přistěhovalců vyrůstajícího v československém ghettu na předměstí Pittsburghu stal symbol amerického umění 20. století a ikona pop-artu.

Výstava představuje Andyho Warhola nejen jako autora proslulých grafik s portréty Marilyn Monroe, které se staly ikonickou záležitostí pop artu, ale také jako propagačního grafika a osobitého ilustrátora se subtilní kresbou. Součástí výstavy je i úsek věnovaný jeho dětství, rodině a hlavně jeho matce Júlii, která determinovala jeho tvorbu a byla pro něj celoživotní inspirací. „Představovala spojení se starým světem a Andy byl výkvětem čehosi nového – plodem její energie.“ James Warhola, Andyho synovec

Původní dopisy psané Júlií do rodného Československa, rodinné archiválie, fotografie věnované Andyho rodinou – to vše doplňuje výstavu, na které můžete vidět průřez Andyho tvorbou. Tu zastupují jak ikonické motivy (Campbell’s Soup, Marilyn Monroe), tak kolekce LP obalů vytvořených Warholem, filmové plakáty k jeho filmům, časopisy Interview Magazine a Andym ručně kolorované grafiky ze série Black and White Flowers. Atmosféru dokresluje sbírka dobových fotografií, jejichž autorem je Billy Name z The Factory. Na fotografiích jsou zachyceny klíčové postavy New Yorku 60. let, jako byli Paul Morissey, Nico, Gerard Malanga nebo Edie Sedgwick.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články