Z jiné stránky: Kafkaesque

13. 3. 2024 16:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.dox.cz/cs/
Místo
DOX Centrum současného umění
Poupětova 1, Praha
zobrazit na mapě

Pedagogický workshop k výstavě Kafkaesque.

Vzdělávací program na vlastní kůži s komentovanou prohlídkou výstavy může být inspirací, osvěžením i odpočinkem. A to i přesto, že výstava Kafkaesque nenabízí snadno čitelný historický pohled na tvorbu Franze Kafky, ale spíš pohled, který odráží naši současnou situaci se všemi jejími složitostmi a nejasnostmi. Práce více než třiceti mezinárodně uznávaných umělců ukazují, že Kafkovo dílo se svými odkazy na existenciální strachy a osobní úzkosti je pro naši dobu vysoce relevantní.

Nejdůležitějším prvkem vzdělávacího programu Z jiné stránky je vyprávění. Vyprávění, tak jak s ním pracuje mezinárodní projekt Narrative 4 a vzdělávací programy Centra DOX, umožňuje zažít sdílení příběhů s druhým člověkem způsobem, který vypadá na první pohled jednoduše – naslouchám a převyprávím. A právě v jednoduchosti je tu síla. Colum McCann, světoznámý irský spisovatel a zakladatel N4, tento koncept pojmenoval "radikální empatie" a pomáhá najít porozumění všude tam, kde lidé prožívají život jinak a vidí svět z jiné stránky.

Základem zážitkového programu jsou vlastní autentické příběhy účastníků, přičemž autenticita je zásadní. Osobní příběh, zážitek z dětství, by měl být na téma "proměna" a maximálně 5 minut dlouhý. A protože je určený ke sdílení, každý účastník se může rozhodnout, zda zvolí příběh smutný, veselý, závažný, nebo odlehčený. Příběh si účastníci připraví předem.

Možnost vidět věci z jiné perspektivy se ukazuje obohacující na všech úrovních. Vztahujeme se tedy v tomto programu i ke světu současného umění – využíváme vizuální umělecká díla z výstavy Kafkaesque a úryvky z díla tohoto neobyčejného spisovatele. Poznávat druhé a sebe sama z jiné stránky.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články