Zornice: Průvan 2. ročníkem FAMU – režie a dokument

24. 11. 2023 17:30, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://kinoatlaspraha.cz/
Místo
Kino Atlas
Sokolovská 371/1, Praha
zobrazit na mapě

Reprezentativní představení celého ročníku FAMU za účasti autorů.

Jedna škola, dvě katedry režie, pět režisérek a režisérů. Deset zornic. Společná projekce filmů z katedry dokumentární tvorby a hrané režie FAMU. Kde leží hranice mezi hraným a dokumentárním? Je tohle dělení podstatné? Součástí druhého ročníku na FAMU je žánrově subverzivní zadání – studenti hrané režie točí dokument, studenti dokumentární tvorby točí hranou etudu. Cílem je prozkoumat co leží za hranicemi. Pokud vůbec existují. Rozšířit zornice.

Olexi Chubun na téma „válka“:
Film bez názvu – překvapení / 15 min

Homeward / 10 min – Když začala totální ruská invaze na Ukrajinu, Světlana se svými dvěma dcerami odjela do Česka. Teď se hodlá do země rozvrácené válkou vrátit. Blíží se totiž Vánoce a rodina je chce strávit s manželem a otcem, který zůstal v Kyjevské oblasti. Kamera nezaujatě zaznamenává přípravu na riskantní cestu. „Říkám ti, že na Ukrajině probíhá válka! A ty tam jedeš!“

Jakub Ondráček na téma „dilema“:
Paštická smrt / 10 min – Obyvatelé jihočeských Paštik přemýšlí jestli může mít zloděj svědomí. Pár dní po odcizení žulových lebek z brány hřbitova je někdo vrátil a pečlivě je vyskládal zpět před kostelní zeď. Záhadný návrat ukradených soch vede místní k úvahám o motivaci pachatele. Skládají různorodou mozaiku výpovědí a svědectví, do nichž projektují své vlastní představy.

Súrao, ej ty Súrao / 12 min – Trvalé úložiště je věcí veřejného zájmu vysoké míry důležitosti. Pokud bude určitá lokalita při férovém zohlednění relevantních hledisek vybrána jako místo pro trvalé úložiště, musí se místní komunita ve prospěch tohoto veřejného zájmu obětovat. Ale u nás ne.

Olga Srstková na téma „introspekce/sebepohled“:
Do More Of What You Love / 7 min – Film o nestíhání života, hluboké vnitřní krizi a naději, že změnit náš život můžeme jen my sami, pokud budeme chtít.

Metrosen / 7 min – Autorská reportáž rozkrývá úzkostné stavy z metra, jež má žena-režisérka, a konfrontuje je se strojvůdcem Peterem a jeho vlastním pohledem na profesi a prostředí, ve kterém každý den musí pracovat. Jejich rozhovor se postupně stává terapií a prostorem pro sdílení vlastních vnitřních strachů, nejistot a obav.

Barbora Venclová na téma „amen“:
Léčba šokem / 9 min – Před střední školou v Brně vyrostla výstava organizace STOP GENOCIDĚ. Agitátoři Jan a Vladimír se pomocí drastických fotografií snaží středoškoláky odradit od nezodpovědného života a také sesbírat podpisy pod petici za zákaz umělého přerušení těhotenství v Česku. Reportáž sleduje jejich snažení během jednoho školního dne.

Požehnání / 9 min – Veronika s Jonášem se těší na první společné bydlení v překvapivě výhodném nájmu. Srážka s majiteli bytu ale ukáže, že bydlení nebude ani zdaleka zadarmo. Komu hraje bytová krize do karet a kdo si dneska může dovolit bydlení vybírat?

Ivana Vidali na téma „ekologie“:
Klíčení – V izolovaném světě Josefínky konzumní rodiny je posvátné jen jídlo a hlavní aktivitou je obžerství. Z úzkosti způsobené chladnými vztahy se Josefínka noří do svého vnitřního světa, tichého zimního broskvového sadu, kde hledá svůj hlas.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články