Artoulka: S hudebnicí Monikou Omerzu Midriakovou po Dejvicích
Hudebnice Monika Omerzu Midriaková vás zve na procházku po neobjevených pražských parcích a neturistických místech, které – pokud se do nich vydáte v pravou dobu – budete mít sami pro sebe. Čas i hudba tu pak plynou úplně jinak.
Monika Omerzu Midriaková (* 1990) je hudebnice a skladatelka, filmová střihačka. Na pražské FAMU studovala střihovou skladbu. Hudebně vystupovala nejprve spolu s Petrem Markem coby duo Monikino Kino, s nímž v roce 2014 nahrála album Prázdniny. Na podzim 2018 vydala svůj samostatný hudební debut Leto s Monikou, za který získala slovenskou hudební cenu Radiohlavy udělovanou Rádiem FM. Stejně pojmenovala i koncertní projekt, který tvoří spolu s Michalem Škodou a Lukášem Klavrzou. Skládá také filmovou hudbu – například ke snímkům Všechno bude, K oblakům vzhlížíme, Atlas ptáků.
Národní technická knihovna
Nová budova největší knihovny technické literatury v České republice (její kapacita je přes 1,5 milionu svazků) byla vybudována mezi lety 2006–2009 podle návrhu studia Projektil architekti. Stěny vnitřního atria zdobí kresby rumunského výtvarníka Dana Perjovschiho, které někdy až se šibeničním humorem glosují světové dění.
Národní technická knihovna byla vybudována mezi lety 2006–2009 podle návrhu studia Projektil architekti, foto: Kateřina Zemanová
Kresby rumunského výtvarníka Dana Perjovschiho, které někdy až s šibeničním humorem glosují světové dění, foto: Kateřina Zemanová
Park Hanspaulka
Nápad založit park na bývalých pozemcích usedlostí Hanspaulka a Kotlářka se zrodil v roce 2005. Hned za novobarokní vstupní branou se nachází zahrada spolu se zámečkem Hanspaulka (nyní zde sídlí Institut Václava Klause). Na druhé straně silnice najdeme hanspaulskou rokli s výhledy na Prahu, které budete mít sami pro sebe. Právě sem chodí Monika Midriaková poslouchat svoji hudbu, aby si ověřila, že funguje nejen v nahrávacím studiu.
Hned za novobarokní vstupní branou se nachází zahrada spolu se zámečkem Hanspaulka, foto: Kateřina Zemanová
Na druhé straně silnice najdeme hanspaulskou rokli s výhledy na Prahu, které budete mít sami pro sebe, foto: Kateřina Zemanová
Park Baba
Už v devatenáctém století zde přírodovědci zkoumamali floru i faunu. Z té doby pochází také zřícenina Baba, kterou v současnosti pokrývají graffiti. Z různých míst parku můžete spatřit Dejvice, Pražský hrad i Trojský most.
Zřícenina Baba pochází z poloviny 19. století, foto: Kateřina Zemanová
Z různých míst parku Baba můžete spatřit Dejvice, Pražský hrad i Trojský most, foto: Kateřina Zemanová
Kostel sv. Matěje
Římskokatolický farní kostel z roku 1771 v barokním slohu poblíž autobusové zastávky U Matěje. Právě toto místo je původním cílem zejména dětem dobře známé Matějské pouti, jež se pořádá od roku 1595.
Římskokatolický farní kostel z roku 1771 v barokním slohu poblíž autobusové zastávky U Matěje, foto: Kateřina Zemanová
Římskokatolický farní kostel z roku 1771 v barokním slohu poblíž autobusové zastávky U Matěje, foto: Kateřina Zemanová