Artoulka: Salzburk podle pěvkyně Kateřiny Kněžíkové. Voda, pivo, hory, Plachetkův řízek a řádně prosoleno

Devět letních týdnů, devítka evropských měst a devět průvodců z řad vybraných umělců napříč obory, kteří vás provedou městem blízkým jejich srdci. Tentokrát vás Salzburkem a jeho okolím provede sopranistka Kateřina Kněžíková.
V Salzburku jsem díky angažmá svého muže, basbarytonisty Adama Plachetky, měla možnost trávit spoustu času a velice ráda jsem se tam během letních měsíců vracela. Ať do míst notoricky známých, či do těch nových, která překračovala hranice města.
I. Zámek Hellbrunn a jeho Wasserspiele
Mezi má nejoblíbenější místa patří Hellbrunner Alle, která propojuje město se zámkem Hellbrunn. Součástí zámeckých zahrad jsou Wasserspiele, kde si na své přijdou všechny generace. Jsou plné vodních fontán, které majitel navrhl tak, aby se při procházce pobavili nejen návštěvníci, ale i jejich tvůrce. Z této procházky jistě suchou nohou nevyjdete. Všechny fontánky jsou důmyslně zakomponované do malých jeskyní a chodníků a o vodní nástrahy není nouze. Doporučuju za teplého počasí. Užijete si spoustu legrace.

II. Pivo v Augustiner Bräu Mülln
Pokaždé jsme s rodinou spoustu času trávili v pivovaru Augustiner Bräu Mülln. Pamatuji si na první návštěvu. Uchvátily mě krásné historické prostory, klenuté stropy, výklenky, kde si člověk mohl koupit různé místí pochutiny, a především skvělé pivo. Malé pivo vám natočí do krásných keramických půllitrů, velké je litrové. Místí pivaři jsou chlapi jako hora a jsou schopni tyto „sklenice“ roznášet na obrovském tácu po desítkách. Je tam skvělé vyžití nejen pro milovníky piva, ale i pro rodiny s dětmi. K pivnici je připojena obří zahrada pod kaštany. Nejkrásnější vzpomínku mám na kyselé okurky, prosolenou bílou ředkvičku ve tvaru spirály a samozřejmě na kuřecí maso a krevety. S manželem jsme měli zálusk si pivo dovézt v dubových sudech i na naši svatbu.

III. Okolo Salzachu
Když si chce člověk dopřát výlet na čerstvém vzduchu, okolí Salzburku je pro to ideální. Ve městě kolem řeky Salzach je množství venkovních tělocvičen pro dospělé a hřišť pro děti. Vede tam skvělá cyklostezka, kde se na kole učila i naše starší dcera a kde jsem trávila hodiny s mladší holčičkou v kočárku. Pokud bych mohla doporučit i vysokohorskou turistiku, ideální horou je Untersberg. Vede tam sice lanovka, ale moje kolegyně a moji kolegové tam pravidelně chodili pěšky a trénovali fyzičku na představení. I já jsem se párkrát vydala s dcerou v krosně, ale nikdy jsem ji pěšky nezdolala. Nikdo také neprohloupí, když den stráví u jakéhokoli jezera v okolí. Doporučuji Fuschlsee, Mondsee nebo Wolfgangsee.

IV. Großes Festspielhaus
Co bych to byla za pěvkyni, kdybych minula Mozartův rodný dům Mozarts Geburtshaus. Kultury je v letních měsících v Salzburku opravdu mnoho. Několikrát jsem měla možnost vidět skvělá představení v rámci letního festivalu Salzburger Festspiele a po nich se ještě setkávat s umělci v restauraci Triangel u Großes Festspielhausu. Tam jsme trávili tolik času, že po Adamovi bylo pár sezón pojmenované jídlo, které si tam s železnou pravidelností dával skoro každý den: vídeňský řízek (poctivě vyklepán přes celý talíř) s vařenými brambory s petrželkou a brusinkami.
V. Trhy u Kollegienkirche
Jsem milovnicí trhů, kde můžete koupit spoustu čerstvého ovoce a zeleniny, preclíky na všechen možný způsob, čerstvé sýry, uzeniny, nádherně vázané květiny nebo skvělé koláče. Jen pozor na vosy! Jeden takový je například u kostela Kollegienkirche v centru města. Je to barokní kostel s nádhernou výzdobou a s jedněmi z největších a nejstarších varhan v Salzburku.
VI. Solný důl Hallein
Mimo město bych doporučila solný důl Hallein, který je jedním z nejstarších na světě a díky němuž Salzburk zbohatl a získal své jméno. Těžilo se tam už před 2500 lety! Návštěvníci dostanou bílou kombinézu, nastoupí do vláčku, a ten je zaveze do dolu. Z jedné štoly do druhé vedou buď stezky, nebo skluzavky. Vrcholem prohlídky je skluzavka dlouhá 42 metrů. V půlce téhle rychlé jízdy váš obličej zachytí foťák a vy máte možnost si svůj vyfocený rozjařený nebo vyděšený obličej koupit. My máme doma na památku fotky z řady let, které mapují naše nadšení s dětmi i bez nich. Zajímavostí je, že prohlídka vede hranicí mezi Rakouskem a Německem.

Kateřina Kněžíková (*1982)
Česká operní pěvkyně. Díky svému lyricko-koloraturnímu sopránu se specializuje především na italské belcanto (Giuseppe Rossini, Gaetano Donizetti) a Mozartovy opery. Pražskou konzervatoř absolvovala v roce 2007, poté studovala klasický zpěv na HAMU u Jiřiny Přívratské (2010). V roce 2006 se stala členkou operního souboru Národního divadla, v němž působí jako sólistka. V roce 2017 vystoupila jako Donna Elvira při slavnostním představení u příležitosti 230. výročí od premiéry Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle. Za album Phidylé, které nahrála s Janáčkovou filharmonií pod taktovkou Roberta Jindry, získala cenu BBC Music Magazine Vocal Award za rok 2022. Letos v srpnu se Kněžíková vrací na elitní festival Glyndebourne, kde ztvární titulní roli v Janáčkově opeře Káťa Kabanová. Jejím manželem je basbarytonista Adam Plachetka, mají spolu dvě dcery.
