Balet podle Kafky, avantgardisté Kubišta a Longen nebo židovská špionka mezi neonacisty
ČT art v týdnu od 13. listopadu
Tento týden vám ČT art nabízí záznam baletu podle Kafkova románu Proces, dokument o vzniku Nebezpečných známostí ve Stavovském divadle nebo koncert České filharmonie z Rudolfina. Připomínáme osobnosti umělců Bohumila Kubišty, Emila Artura Longena a Whoopi Goldbergové. Startuje také špionážní minisérie Ridley Road.
Pondělí 13. listopadu, 20:15
Ke sto čtyřicátému výroční znovuotevření Národního divadla vysílá ČT art záznam taneční inscenace Proces, který podle románu Franze Kafky připravil italský choreograf Mauro Bigonzetti. V podání Baletu Národního divadla tak můžete sledovat pověstný příběh Josefa K., jenž je v den svých třicátých narozenin z nepochopitelných důvodů zatčen a zatažen do duchamorného boje s chladně byrokratickou justiční mašinérií.
Kafkův Proces v podání Baletu Národního divadla, foto: ND – Martin Divíšek
Pondělí 13. listopadu, 21:40
Backstage: Nebezpečné známosti
Časosběrný dokument režisérky Renaty Šáchové o vzniku letošní inscenace Nebezpečných známostí pro Stavovské divadlo. Osobitou dramatizaci románu francouzského spisovatele Choderlose de Laclose (1741–1803) připravilo režijní duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský) spolu s dramaturgyní Janou Sloukovou, scénografem Jakubem Kopeckým, kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou a dalšími. V hlavní rolích se v květnové premiéře představili Saša Rašilov, Zuzana Stivínová a další členové Činohry Národního divadla. Přečtěte si také naši recenzi inscenace.
Saša Rašilov (Vikomt de Valmont) a Zuzana Stivínová (Markýza de Merteuil) v Nebezpečných známostech Činohry Národního divadla, foto: Pavel Hejný
Středa 15. listopadu, 20:15
Nový dokument režiséra Aleše Kisila o jednom z klíčových představitelů českého moderního malířství – Bohumilu Kubištovi (1884–1918) uvádí ČT art k příležitosti letošního sto pátého výroční umělcova úmrtí. Na základě archivních materiálů přibližuje monografický snímek nejen Kubištovy tragické životní peripetie, ale i jeho malířské dílo, bez nějž by dějiny Československého umění ve dvacátém století vypadaly úplně jinak.
Kubištův Autoportrét z roku 1910, foto: NGP
Středa 15. listopadu, 21:40
Televizní premiéra absolventského dokumentu Josefa Kotalíka o životě a tvorbě avantgardního umělce Emila Artura Longena (1885–1936). Ten proslul nejen jako malíř, divadelník a kabaretiér, ale i jako filmař a spisovatel. Jeho umělecká činorodost šla ruku v ruce s jeho bohémstvím, neboť mu často pomáhala splácet dluhy, které si nadělal hospodským hýřením. O Longenovi ve snímku spolu s uměnovědci hovoří také herečka Regina Rázlová, jež ve starším televizním filmu ztvárnila první Longenovou manželku herečku Xenu Longenovu (1891–1928).
Emil Artur Longen na snímku z roku 1912, foto: Wikimedia
Středa 15. listopadu, 22:05
Čtyřdílná televizní adaptace (2021) stejnojmenného špionážního thrilleru spisovatelky Jo Bloomové vypráví o málo známé kapitole britské historie šedesátých let dvacátého století – o boji tajné židovské organizace 62 Group s neonacistickou stranou National Socialist Movement. Protagonistkou minisérie je mladá židovská dívka Vivien, která za cenu vysokého osobního rizika infiltruje nejvyšší patra neonacistické scény. Britský deník The Times o sérii napsal: „Ridley Road je radost sledovat nejen díky hvězdnému hereckému obsazení, ale i díky stylu vyprávění… Je úžasně propracované, prokládané archivními záběry, takže to vypadá, jako by se Vivien skutečně pohybovala v Londýně šedesátých let.“
Plakát k minisérii, foto: BBC
Čtvrtek 16. listopadu, 20:00
Česká filharmonie – Koncert pro svobodu a demokraci 2023
Přímý přenos slavnostního koncertu z Rudolfina u příležitosti výročí sametové revoluce. Pod taktovkou anglo-italského dirigenta Antonia Pappana spolu s Českou filharmonií vystoupí nizozemská houslistka Janine Jansen a Pražský filharmonický sbor. V programu zazní: Johannes Brahms: Nänie pro smíšený sbor a orchestr, op. 82; Felix Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64 a Antonín Dvořák: Slovanské tance, op. 72.
Na koncertě vystoupí i nizozemská houslistka Janine Jansen, foto: Česká filharmonie – Petra Hajská
Čtvrtek 16. listopadu, 20:00
Loňský dokument režisérky Roxane Schlumbergerové vypráví o kariéře americké herečky Whoopi Goldbergové (* 1955) – jedné z mála umělkyň, které jsou držitelkami cen Emmy, Grammy, Oscara i Tony zároveň a dosáhly tak úspěchu ve všech oblastech světa zábavy. Přes veškerou globální popularitu byl ovšem osobní život Whoopi Goldbergové poznamenán také několika temnými událostmi: potratem, závislostmi i domácím násilím. O to víc se dnes tato zralá a zdravě sebevědomá žena věnuje osvětě a charitě.
Oceňovaná Whoopi Goldbergová, foto: Ron Galella
Sobota 18. listopadu, 20:15
Na čtyři Oscary nominovaná britsko-americká adaptace slavné Shakespearovy tragédie (1996), kterou Ir Kenneth Branagh nejen režíroval, ale zároveň v ní ztvárnil také titulní roli. Hvězdně obsazený snímek bez nadbytečných efektů staví především na hereckém prožitku a síle Shakespearových veršů, které nechává zaznít v jejich knižní úplnosti. Ve filmu dále hrají: Kate Winslet, Judi Dench, Gérard Depardieu, Nicholas Farrell, Charlton Heston, Robin Williams a další.
Kenneth Branagh a Kate Winslet v Hamletovi, foto: archiv ČT