Bílý lotos 2: Atraktivní lidé, kteří manipulují druhými skrze sex

Ze seriálu Bílý lotos

Varování: Text obsahuje spoilery z druhé řady seriálu Bílý lotos. To hlavní však prozrazeno nebude😊

Psychicky labilní dědička velkého majetku Tanya McQuid-Hunt (Jennifer Coolidge) si hotelový resort Bílý lotos oblíbila na Havaji, kde se odehrávala první série. Další dovolenou se chystá strávit se svým poněkud podivínským manželem Gregem (Jon Gries) v sicilské pobočce Bílého lotosu. Jak to v Tanyině životě chodí, její italský sen, v němž by se cítila jako Monica Vitti, se rozplyne kvůli údajným pracovním povinnostem manžela, který z dovolené předčasně odcestuje. Na ostrově tak Tanya zůstane s Portiou (Haley Lu Richardson), svou neukotvenou a neustále zoufalou asistentkou z generace Z. Vzápětí se jich však ujme skupinka prostopášných gayů v čele s charismatickým Quentinem (Tom Hollander)…

Do hotelu rovněž přijíždí rodina Di Grassových, přesněji mužská část rodiny italských Američanů, kteří chtějí na Sicílii poznat své kořeny. Nejstarší člen výpravy Bert (F. Murray Abraham; kdysi hrál Salieriho ve Formanově Amadeovi), jeho syn Dominic (Michael Imperioli) a vnuk Albie (Adam DiMarco) však nakonec více času než hledání vzdálených příbuzných věnují pokukování (a vlastně nejen pokukování) po ženách. Obzvlášť blízko se k nim dostane Italka Lucia (Simona Tabasco), která se pozvolna vydává na dráhu luxusní sexuální pracovnice.

Ze seriálu Bílý lotos Jon Gries a Jennifer Coolidge v první epizodě druhé řady seriálu Bílý lotos, foto: HBO Max

Další dějovou linku tvoří dvojice třicátnických amerických párů. Právnička Harper (Aubrey Plaza) s úspěšným, nyní zazobaným ajťákem Ethanem (Will Sharpe) a žena v domácnosti Daphne (Meghann Fahy) s podnikatelem Cameronem (Theo James). Mezi Harper a Ethanem to už od začátku trochu dře. Daphne s Cameronem naopak na první pohled působí jako dokonale šťastný, vyklidněný pár. A tak si oba páry trochu lezou na nervy.

Mezi hosty a svými vlastními problémy poletuje manažerka hotelu Valentina (Sabrina Impacciatore), která má viditelně všeho dost, sama by potřebovala dovolenou a ideálně si ještě najít milenku.

Achillova pata

Obdobně jako první série, tak i ta druhá, sedmidílná, drží pozvolné tempo vyprávění. Hned na začátku úvodního dílu avizované úmrtí jednoho (nebo dokonce více) hotelových hostů ovšem dodává tenzi i situacím, v nichž se v podstatě nic neděje a „jen“ poznáváme jednotlivé charaktery. Sledované mezilidské vztahy jsou tu natolik nestabilní a komplikované, že obětí i vrahem může být v podstatě kdokoli.

V první řadě Bílého lotosu se Mike White zaměřil zejména na peníze (a poněkud krkolomnou zápletkou i na imperialismus a kolonialismus). V aktuální řadě zkoumá více mezilidské vztahy a to, jak s nimi může zamávat nezdravé pojetí sexu. Osmdesátník Bert Di Grasso v závěrečném dílu říká: „Naše achillova pata je naše achillovo péro.” A to platí pro všechny postavy série, bez ohledu na pohlaví.

Ze seriálu Bílý lotos Beatrice Grannò a Simona Tabasco v druhé epizodě druhé řady seriálu Bílý lotos, foto: HBO Max

Šedesátnice Tanya je natolik zaslepená představou, že ji Greg možná podvádí, až téměř do poslední chvíle netuší, že vůči ní nevídaně vstřícní gayové usilují o její život. Padesátník Dominic Di Grasso se chce vrátit zpět ke své ženě, kterou soustavně podváděl, jenže mu to komplikuje jeho závislost na sexu. Syn Albie je natolik zaslepený svou rolí hodného kluka, až se nechá obrat prostitutkou. Harper s Ethanem trpí nedostatkem intimity, který si nedokážou přiznat, natož řešit. A Daphne s mírně psychopatickým Cameronem spolu skrze sex manipulují a upevňují své pozice, protože, říká Daphne, „člověk musí udělat vše proto, aby se necítil jako oběť“.

Toxicita a lidskost

Mike White ukazuje postavy v jejich plné toxicitě i ve velmi zranitelných momentech. A tak snad s každou z nich může mít divák alespoň chvilku soucit a najít pro ni pochopení. V interakcích a problémech, které postavy řeší, už totiž najednou není tolik vidět, jak jsou bohatí; na povrch se dere spíš frustrace, rezignace, bezcílnost, občas možná zákeřnost nebo potutelnost. Tuto lidskost Whiteovi pomáhá dokreslit skvělé obsazení celé série. Například Aubrey Plaza dokáže přejít z nesympatické ledové královny do raněné laně, která si není jistá sama sebou, a zase zpátky. Podobně osciluje mezi naivní a mstící se manželkou Meghan Fahy.

Ze seriálu Bílý lotos Adam DiMarco a Simona Tabasco (oba stojící ve vodě) ve čtvrté epizodě druhé řady seriálu Bílý lotos, foto: HBO Max

Obdobně vynikající jako obsazení je vynalézavá kamera Mexičana Xaviera Grobeta, který sicilský resort a jeho okolí dokázal nahlédnout v ironickém barvotisku a záběry vodního živlu do vyprávění vlévají osudovost i určitou nicotnost jednotlivého lidského života a marnost všeho toho pachtění, jež nakonec bude spláchnuto časem a přírodními silami. Opomenout nelze ani energickou, exotiku evokující a současně i trochu všemu se „vysmívající“ hudbu v Chile narozeného, ale v Kanadě působícího skladatele, aranžéra a multiinstrumentalisty Cristobala Tapia de Veera.

Whiteovi se daří s každým přibývajícím dílem zhustit atmosféru a rozšířit podezření, kdo by byl schopen vraždy. To podtrhují záběry na doutnající Etnu, velkolepé fresky a obrazy nebo na porcelánové vázy ve tvaru hlav – takzvané Testa di Moro. K nim se váže legenda o Maurovi, který v době maurské nadvlády v Sicílii vyznal lásku jedné palermské dívce. Ta ovšem zjistila, že Maur má ženu a děti, a tak mu sťala hlavu. To přece musí být předzvěst nějakého velkého odhalení, no ne!?

Ze seriálu Bílý lotos Meghann Fahy, Theo James, Aubrey Plaza a Will Sharpe v páté epizodě druhé řady seriálu Bílý lotos, foto: HBO Max

V závěrečné epizodě, která má stopáž bezmála celovečerního filmu, tvůrce opět – jako v první sérii – naservíruje mírně absurdní finále. Jeho ústřední figurou se stane bohatá Tanya. V zájmu neprozrazování dějového vyvrcholení pouze obecně konstatujme, že je to závěr gradující, v něčem i šokující, a rozhodně ne žádný happy end.

Daly by se vznést určité otazníky nad scénářem, nad logikou některých dějových posunů a zvratů. Ale „o děj“ v pravém slova smyslu tady tolik nejde. Mike White se opětovně ukazuje jako vynikající analytik vztahů a pokřivenosti či nejednoznačnosti charakterů. Ovšem jeden posun tu je: v rezortu Bílý lotos na Havaji bylo přece jen o něco více humoru než ve stejnojmenném rezortu na Sicílii. V první sérii to byl poněkud „exotický“ odvaz, do druhé série jako kdyby se propsala tíha Evropy…

Bílý lotos 2 / The White Lotus 2 (USA, 2022, 7 epizod, celková stopáž 6 hodin 44 minut)
Tvůrce, scénář a režie: Mike White, kamera: Xavier Grobet, hudba: Cristobal Tapia de Veer, střih: John M. Valerio, Heather Persons. Hrají: Jennifer Coolidge, F. Murray Abraham, Adam DiMarco, Meghann Fahy, Sabrina Impacciatore, Michael Imperioli, Theo James, Aubrey Plaza, Haley Lu Richardson, Eleonora Romandini, Will Sharpe, Beatrice Grannò, Jon Gries, Simona Tabasco, Federico Scribani, Lorenzo Scalzo a další.

Tak kde to bude příště?

Z Bílého lotosu se stal fenomén. Vždy v den uvedení nového dílu byly sociální sítě zaplavené spekulacemi o tom, co bude dál. Pokud se chtěl člověk vyhnout spoilerům, musel se na díl podívat ihned po jeho nasazení, anebo si odepřít návštěvu sociálních sítí. Například asistentka Portia a její outfity si vysloužily řadu memes. Je jasné, že vznikne další pokračování, a fanoušci na sítích nadšeně diskutují o tom, kde by se mohlo odehrát. Mike White mezitím prozradil, že by si ve třetí sérii chtěl rýpnout do spirituality a vnímání smrti.

Související