ČT art slaví osmé narozeniny a rozdává dárky ve vysílání
Od pondělí 30. srpna bude na programu stanice ČT art již tradiční Týden dárků. Jde o skladbu premiérových pořadů a přímých přenosů. Přinášíme několik programových tipů. Připomeňme, že vysílání stanice ČT art bylo zahájeno 31. srpna 2013.
Besídka 50 let Divadla SKLEP (30. 8. od 20:00)
Narozeniny má nejen ČT art, ale také pražské Divadlo Sklep, které u příležitosti svých padesátin připravilo speciální Besídku. Přímý přenos revue složené ze scének, skečů, písní a tanců, ve které za doprovodu živé kapely účinkují: David Vávra, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Václav Marhoul, Lenka Vychodilová, Tereza Kučerová a mnoho dalších.
Z dokumentu Pavarotti, foto: archiv ČT
Pavarotti (31. 8. od 20:15)
Premiéra dokumentu, který mapuje životní pouť a uměleckou kariéru jednoho z největších tenoristů minulého století. V předloňském snímku oscarového režiséra Rona Howarda se objevují i do té doby neznámé záběry z archivu Pavarottiho rodiny, přátel a spolupracovníků.
Ze snímku Svět podle Muchy, foto: archiv ČT
Svět podle Muchy (1. 9. od 20:15)
Dokumentární film režiséra Romana Vávry s loňským vročením o osudu Alfonse Muchy, kreslíře, malíře a selfmademana, jehož sláva se zrodila takřka přes noc. Muchův osud má dvě tváře – tu celosvětově zpopularizovanou v podobě plakátů a jeho dekorativních prací z oblasti užitého umění, a druhou, známou v Česku, v podobě bolavého sporu o osud Slovanské epopeje. Příběh Alfonse Muchy vypráví syn Jiří, který zpracovává jeho paměti a psaním se vyrovnává s odkazem svého otce.
Jiří Suchý zanedlouho oslaví devadesáté narozeniny, foto: archiv ČT
Jiří Suchý: Árie měsíce (2. 9. od 20:15)
Přímý přenos koncertu tuzemského žijícího klasika, který zanedlouho oslaví devadesátiny, z plovoucí scény na hladině Vltavy. Jiří Suchý zde uvede výběr semaforských písniček, které napsal s Jiřím Šlitrem. Na koncertě v rámci festivalu Prague Sounds s ním vystoupí Jitka Molavcová a tanečnice a Orchestr Divadla Semafor.
Scéna Verdiho Rigoletta na hladině Bodamského jezera, foto: Karl Forster
Verdi: Rigoletto z Bregenzu (4. 9. od 20:15)
Jedna z nejslavnějších oper na unikátní vodní scéně Bodamského jezera v Bregenzu. Účinkují: S. Costello, V. Stoyanov, M. Petitová, M. Sebestyén, K. Wundsamová, K. Smoriginas a další. Pražský filharmonický sbor a Vídeňské symfoniky řídí Enrique Mazzola
Další podzimní tipy z programu ČT art
Zahajovací koncert festivalu Dvořákova Praha (6. 9. od 20:00)
V přímém přenosu z Dvořákovy síně pražského Rudolfina zazní dvě Dvořákova díla: Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Symfonie č. 9 e moll Z Nového světa. Provedení se ujme milánský orchestr Filarmonica della Scala pod vedením kolumbijského dirigenta a dvořákovského specialisty Andrése Orozco-Estrady. Sólové party zahraje německý violoncellista Daniel Müller-Schott.
Violoncellista Daniel Müller-Schott bude sólistou zahajovacího koncertu Dvořákovy Prahy, foto: Uwe Arens
Písně českých básníků (od 8. 9. od 21:35)
Novým desetidílným cyklem ČT provází písničkář Tomáš Klus. Tématem jsou písně vzniklé na texty klasiků české literatury. Mnohé z nich se staly hity, třeba Svatební píseň Hany Hegerové, Černá kára Evy Olmerové, Mišíkova Variace na renesanční téma atd. Cyklus zahajují texty Jaroslava Seiferta. V dalších epizodách zazní písně na texty kupříkladu Františka Gellnera, Vítězslava Nezvala, Františka Halase, Jana Skácela či Václava Hraběte.
Cyklem Písně českých básníků provází písničkář Tomáš Klus, foto: archiv ČT
Doupě Mekyho Žbirky, 3. řada (od 12. 9. od 21:15)
Třetí řada hudební talk show z prostředí pražského klubu Doupě. V každém díle přivítá Miroslav Meky Žbirka hosty, s nimiž jej pojí hudební spolupráce. Žbirka se tu představuje rovněž v roli moderátora. Hosty prvního dílu nové série budou herec Miroslav Donutil a hudebníci Matěj Ruppert s Romanem Holým.
Hosty prvního dílu nové řady talk show Doupě Mekyho Žbirky jsou Matěj Ruppert s Romanem Holým a také Miroslav Donutil, foto: Petr Čepela
Seriál Geniální přítelkyně (od 12. 9. od 21:55)
Italský seriál z roku 2018 podle oceňované předlohy Eleny Ferrante začíná v padesátých letech minulého století na neapolském předměstí: dvě dívky stojí na začátku svého života i vzájemného (ne)přátelství, které se táhne napříč dekádami.
Ludovica Nasti jako představitelka malé Lily. Záběr z natáčení seriálu Geniální přítelkyně, foto: Eduardo Castaldo