ČT uvádí dokument o tom, jak Zelenskyj vyrostl ze sluhy národa v jeho vůdce
Francouzským dokumentaristům se podařil husarský kousek: 24. února přepadlo Rusko Ukrajinu. Již 9. března stanice TMC (původně pocházející z Monaka) vysílala dokument o prezidentu Zelenském. Vzápětí si pospíšila i ČT, která přichystala českou verzi. Spatříme ji ve čtvrtek 21. dubna od 20 hodin na programu ČT2.
Aby bylo jasno: francouzští tvůrci dokument o Zelenském v čase zahájení ruské invaze již dokončovali. Takže jej promptně obohatili o aktuální dění. Filmaře na počátku zaujala dnes už celosvětově známá skutečnost: herec Zelenskyj (především komik, hvězda televizních zábavních pořadů) byl zvolen prezidentem své země. A nepochybný podíl na tom měl fakt, že ukrajinská veřejnost jej znala z mimořádně úspěšného seriálu Sluha národa (též se o něm psalo jako o Služebníku lidu). Hrál v něm středoškolského profesora, jenž ostře odsoudí společenské nešvary, načež je zvolen do čela státu.
Prezidentem Ukrajiny byl tedy v osobě Zelenského zvolen člověk bez politických zkušeností, který se doposud jen převtěloval do fiktivních postav. Měl však zdatné předchůdce, kteří rovněž byli „jen herci“ – Arnold Schwarzenegger se stal guvernérem Kalifornie a Ronald Reagan rovnou prezidentem USA.
Milovník Monty Python
Dokument Volodymyr Zelenskyj začíná srdceryvnými prezidentovými výzvami, aby válčící Ukrajinu svět neopouštěl: „Bojujeme za svá práva, za svobodu, za život a teď i za to, abychom přežili. To je nyní náš hlavní cíl. Bojujeme však i za to, abychom se stali plnoprávnými členy Evropy. Nenechávejte nás samotné!“ S dalšími minutami však portrét jde proti proudu času a my se dozvíme, co státníkově nynějšímu boji předcházelo.
Zelenskyj se narodil 25. ledna 1978 ve městě Kryvyj Rih (z doby Sovětského svazu známém jako Krivoj Rog), vyrůstal v ruskojazyčné rodině, matka byla inženýrkou, otec pracoval jako učitel informatiky. Mladičký Volodymyr dospíval v časech rozpadu SSSR, mohl se tedy bez větších potíží seznamovat se západní kulturou, oslovila jej anglická rocková hudba. A mimořádně si oblíbil komediální skeče Bennyho Hilla, a hlavně skupiny Monty Python. Rodiče jej přesvědčovali, aby vystudoval práva, jeho lákalo jeviště. Zapojil se do televizních soutěží, dokonce zvítězil v tamní Star Dance. To již ovládl (nejen) ukrajinskou humoristickou scénu satirickými estrádami, v nichž mluvil – rusky; ukrajinštinu se teprve doučoval.
Pozvolna se stával i filmovou hvězdou: hrál v romantických komediích s nádechem sci-fi, které se dočkaly takové divácké obliby, že přibývala další a další pokračování. V bláznivé historické frašce Rževskij proti Napoleonovi se proměnil v proslulého francouzského vojevůdce, kterého teprve Rusko a jeho statečný voják dokázali znemožnit. A činil se též v animovaném filmu: mnozí netuší, že svůj hlas propůjčil medvídku Paddingtonovi.
Fatální seriál
Dokument o Zelenském vyniká názorností. Nezahlcuje zbytečnými komentáři a vysvětlováním, často nechává promlouvat samotného protagonistu a začleňuje ukázky z jeho televizních show a filmů. Žertovným jedovatostem neunikl ani Vladimir Putin: v jedné scénce si Zelenskyj zahrál jeho utajovanou milenku, jindy paroduje ruské zabrání Krymu nebo si tropí posměšky z cenzury ruských médií. Špičkovou ukázkou Zelenského politické satiry je seriál Sluha národa. Podílel se na něm rovněž scenáristicky, vznikl v jeho produkci a můžeme jej tudíž považovat do značné míry za autorský projekt.
Francouzští autoři si byli vědomi, že předpokládaní diváci budou mít o Ukrajině pouze mlhavé představy, proto předestírají obšírný exkurz do novodobých dějin tohoto státu. Přibližují jeho postavení ve Stalinově impériu, zmiňují ničivý hladomor, který pověstnou „obilnici Evropy“ postihl počátkem třicátých let minulého století i snahu zemi poruštit, učinit z ní nedílnou součást Sovětského svazu.
V novodobých dějinách jsou důležitá tři data: rok 1991, kdy Ukrajina získala samostatnost, rok 2004, kdy vypukla takzvaná Oranžová revoluce na protest proti zfalšovaným prezidentským volbám, a rok 2014, kdy se odehrál – jak se to říká v dokumentu – Euromajdan. Po ruském obsazení Krymu (byl Ukrajině „papírově darován“ až Nikitou Chruščovem v roce 1954, historicky k ní nepatřil) a odstředivých tendencích na východě země vzniká stav „zamrzlé“ války.
Tehdy Ukrajinci ztrácejí důvěru ve své nejvyšší představitele a – řečeno slovy komentáře – raději se dívají na seriál Sluha národa, kde vidí, jak se ideální prezident, zosobněný Zelenským, rázně zbavuje prohnilých politiků. A herec Zelenskyj, povzbuzený nebývalým ohlasem seriálu, o silvestrovském večeru 2018 veřejně oznamuje, že bude kandidovat v prezidentských volbách. Jeho strana se nazývá stejně jako seriál. Průběhu voleb a jejich výsledkům snímek věnuje patřičnou pozornost.
Žádný svatoušek
Dokument nezastírá sporné skutečnosti, jež Zelenského obklopují. Na východě Ukrajiny mu zazlívají, že přestal mluvit rusky. Ale daleko vážnější jsou zjištění o jeho vazbách na ukrajinského kontroverzního oligarchu Ihora Kolomojského. Ten mimo jiné vlastní televizi, jež vysílá Zelenského zábavní pořady. A tvůrcům dokumentu se podařilo sehnat Kolomojského ne zrovna korektní či demokratické výroky – třeba ten, v němž prohlašuje, že „ovládat televizní stanici je výhodnější než ovládat parlament“. Kolomojskyj financoval Zelenskému předvolební kampaň, avšak Zelenskyj, jak rovněž spatříme, odmítá tvrzení, že by byl loutkou v jeho rukou.
V komentáři zazní postřeh, že Zelenského prezidentství nabylo podoby reality show. Coby politik zužitkovává vše, čemu se při vystupování před kamerou naučil. Pokud roli zodpovědného prezidenta jen hraje, hraje ji ovšem výtečně. Zelenskyj ustál korupční skandály, do nichž se zapletlo jeho nejbližší okolí, neskolily jej hrozící skandály v souvislosti s aférou Pandora Papers. Jednal s představiteli Ruska, ale současně prohlašoval, že na západním směřování Ukrajiny se nic nemění. Tím překročil červenou linii vytyčenou Kremlem, tvrdí komentář filmu. Když pochopil, že ruský vpád se opravdu blíží, prohlásil: „Zaútočí-li na nás vaše vojsko, budeme se bránit. A vy uvidíte naše tváře, ne záda.“
Po napadení Ukrajiny se stal skutečným válečným vůdcem, rozhodnutým vytrvat. Dokument uzavírají Zelenského bezděčně poetická slova pronášená v přestávce mezi bombardováními: „Vidíte, sněží, a to už máme skoro jaro. Jaká válka, takové jaro. Smutné. Ale všechno dobře dopadne.“
Plakát k filmu La story Zelensky, který ČT uvádí pod názvem Volodymyr Zelenskyj, foto: Bangumi / archiv ČTVolodymyr Zelenskyj / La story Zelensky (Francie, 2022, stopáž 55 minut)
Režie: Willy Papa, Nicolas Fresco, Arthur Genre