Erotické květiny Georgie O’Keeffe, Caruso a mafie nebo Burian podle Dianišky
ČT art v týdnu od 23. září
I tento týden nabízí ČT art hned několik pozoruhodných dokumentů – například o malířce Georgii O’Keeffe nebo o tenorovi Enricu Carusovi. Ujít si nenechte ani přímý přenos Zahajovacího koncertu České filharmonie nebo slavnostní předávání cen televizního festivalu Zlatá Praha. Nechybí tradiční ArtZóna nebo jeden z posledních snímků španělského režiséra Pedra Almodóvara.
- Burian
- Georgia O’Keeffe: umělkyně dalekého západu
- ArtZóna
- Česká filharmonie – Zahajovací koncert 129. sezony
- Enrico Caruso – věčný hlas
- 61. MTF Zlatá Praha – slavnostní předávání cen
- Ženy v rocku (1/4): Pravda
- Paralelní matky
Pondělí 23. září, 20:15
Burian
2023, 118 minut, režie: Tomáš Dianiška
Život slavného libereckého rodáka Vlasty Buriana se stal námětem hry Tomáše Dianišky, kterou v roce 2021 inscenoval na jevišti Malého divadla v Liberci. Liberecký Burian se záhy po premiéře stal diváckým hitem a získal i uznání odborné veřejnosti. Výkon Veroniky Korytářové v titulní roli byl oceněn Cenou Thálie jako nejlepší činoherní výkon roku 2022: „Veronika Korytářová zahrála život ‚krále komiků‘ s lehkostí, smyslem pro Burianovo klaunství bez jeho napodobování, s empatií pro jeho citovou nevyrovnanost a tragické rysy jeho života.“ Vedle Veroniky Korytářové mají podíl na diváckém úspěchu této inscenace také její kolegové: Karolína Baranová, Eliška Jansová, Jana Stránská, Tomáš Impseil a Ladislav Hampl, z nichž každý vytváří řadu další postav, které v dobrém či špatném ovlivnily úspěch i pád krále komiků.
Veronika Korytářová jako představitelka titulní role v inscenaci Burian, foto: Divadlo F. X. Šaldy – Roman Dobeš
Pondělí 23. září, 22:45
Georgia O’Keeffe: umělkyně dalekého západu
2021, 52 minut, režie: Evelyn Schels
Francouzské dokumentární ohlédnutí za životem a tvorbou nejslavnější americké malířky dvacátého století – Georgie O’Keeffe (1887–1986). Její kariéra sahá od počátku amerického modernismu až po abstraktní tendence padesátých a šedesátých let. Hlavními náměty se jí staly New York, květiny a krajina Nového Mexika, která ji nepřestávala inspirovat. Dokument staví na rozhovorech i archivních záběrech a portrétuje ženu, jejíž odolnost ji vždy vedla k překonání sebe sama.
Americká malířka Georgia O’Keeffe, foto: archiv ČT
Úterý 24. září, 20:15
ArtZóna
2024, 52 minut, uvádí Saša Michailidis
Hlavním hostem ArtZóny bude spisovatelka, scenáristka a režisérka Beata Parkanová, jejíž nejnovější film Světýlka jsme nedávno recenzovali. Velkou retrospektivní výstavou fotografky Dagmar Hochové nás v Moravské galerii v Brně provede Roman Franz. Hovořit budeme také o albu Our Stories kvartetu Alfa Carlssona a Jiřího Kotači nebo o opeře Here I am, Orlando v brněnském Janáčkově divadle. Rubrika fenomén se zaměří na adaptace literárních předloh pro divadlo.
Fotografka Dagmar Hochová, jejíž retrospektivu lze zhlédnout do 29. září v Moravské galerii v Brně, foto: MG v Brně
Středa 25. září, 20:15
Česká filharmonie – Zahajovací koncert 129. sezony
2024, 108 minut
Přímý přenos slavnostního zahájení nové sezony České filharmonie pod taktovkou švýcarského dirigenta Charlese Dutoita. Zazní Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll, op. 33, B63 (38′), jehož sólový part provede Daniil Trifonov – klavírní superstar původem z Ruska – a v druhé polovině večera pak Fantastická symfonie, op. 14, H48 (54′) Hectora Berlioze.
Klavírní virtuos Daniil Trifonov zahraje spolu s Českou filharmonií, foto: Česká filharmonie
Čtvrtek 26. září, 20:15
Enrico Caruso – věčný hlas
2023, 52 minut, režie: Norbert Busè
Příběh nejvýznamnějšího tenoristy počátku dvacátého století ve švýcarském dokumentu, který zachycuje Carusovu proměnu ze zpěváka kostelního sboru na hvězdu světových scén. Enrico Caruso (1873–1921) vyrůstal v chudých poměrech v Neapoli. Byl třetím ze sedmi dětí a zpívat se naučil v kostelním sboru. O několik let později už plnil svými áriemi koncertní sály. Jak vznikla jeho legenda? Jak se dostal z Neapole do Metropolitní opery v New Yorku? Co je pravdy na pověstech o jeho kontaktech s mafií? Nejen na to hledá dokument odpovědi.
Enrico Caruso, foto: archiv ČT
Čtvrtek 26. září, 20:10
61. MTF Zlatá Praha – slavnostní předávání cen
2024, 90 minut
Festival Zlatá Praha nabízí návštěvníkům z řad veřejnosti i profesionálům televizního a divadelního světa každoročně možnost vidět ty nejlepší dokumenty z tanečního, divadelního a hudebního prostředí a záznamy koncertů a inscenací. Ze snímků přihlášených producenty a televizními společnostmi z celého světa pak také pětičlenná mezinárodní porota vybírá ty nejlepší a právě přímý přenos udílení letošních cen můžete sledovat na ČT art.
61. Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha probíhá 25. – 28. září 2024 v Obecním domě v Praze, repro: ČT
Pátek 27. září, 21:45
Ženy v rocku (1/4): Pravda
2022, 51 minut
První díl dokumentární série, která vzdává hold průkopnicím rockové hudby, pátrá po bouřlivých kořenech rock’n’rollu v padesátých a šedesátých letech dvacátého století. O Mavis Staplesové, Janis Joplinové, Chace Kahnové a dalších hovoří Norah Jonesová, Tiny Weymouthová, Rickie Lee Jonesová, Kate Piersonová nebo Merry Claytonová.
Plakát série, repro: archiv ČT – Epix
Sobota 28. září, 22:10
Paralelní matky
2021, 117 minut, režie: Pedro Almodóvar
Dvě nastávající matky, Janis a Ana, se seznámí v nemocničním pokoji těsně před porodem. Obě jsou nezadané a obě otěhotněly neplánovaně. Janis (Penélope Cruzová), která je ve středním věku, je z náhodného početí nadšená a na miminko se těší. Dospívající Ana (Milena Smitová) je vyděšená, zkroušená a traumatizovaná. Když odcházejí z porodnice, slíbí si, že si časem zavolají. Brzy se ale setkají za okolností, které by je nenapadly ani ve zlém snu. Španělský režisér Pedro Almodóvar v tomto filmu na rozdíl od svých ranějších děl ubral na explicitní erotice a bizarnosti a natočil plnokrevné melodrama dotýkající se těch nejbazálnějších otázek hloubi lidských emocí. Pro Almodóvara, který se obyčejně soustředí výhradně na citový život postav, není typická ani druhá linka filmu, dotýkající se španělské fašistické minulosti a vyrovnávání se s historií vlastní země.
Milena Smitová a Penélope Cruzová ve snímku Paralelní matky, foto: archiv ČT