Geniální vrah Caravaggio, jubileum Heleny Třeštíkové nebo divoká Patti Smith
ČT art v týdnu od 17. června
Třicet let Pražské komorní filharmonie. Rivalita barokních malířů Caravaggia a Baglioneho. Filmový muzikál z Ukrajiny. Dokumenty o Heleně Třeštíkové, Patti Smith nebo o britském filmovém průmyslu. Také modernistická opera v inscenaci z Mnichova a oceňované filmy Ve službách papeže a Výjimeční. Stačí si jen vybrat.
Pondělí 17. června, 20:15
PKF – Prague Philharmonia: 30 let
Záznam slavnostního koncertu k třiceti letům existence Pražské komorní filharmonie pod taktovkou peruánského rodáka Christopha-Mathiase Muellera. Na programu zazní především Mozartova Koncertantní symfonie Es dur pro hoboj, klarinet, lesní roh, fagot a orchestr, Voříškova Symfonie D dur, dále Předehra v italském stylu D dur Franze Schuberta a smyčcové Nokturno od Antonína Dvořáka. Sólových partů se ujali kmenoví hráči PKF: Jan Souček (hoboj), Jan Brabec (klarinet), Mikuláš Koska (lesní roh) a Tomáš Františ (fagot).
Snímek z jubilejního koncertu PKF, foto: ČT art
Úterý 18. června, 21:10
Rivalové v umění (5/5): Caravaggio versus Baglione
Závěrečný díl německé dokumentární série o soupeření dvou velkých mistrů jedné generace se věnuje souboji geniálního malíře Michelangela Merisi da Caravaggio a učenlivého Giovanniho Baglioneho. Oba se snažili podmanit si svým uměním barokní Řím, ale jen jeden dosáhl nehynoucího věhlasu, přestože během svého života dokonce zabil člověka.
Kdo ještě na vlastní oči neviděl některý z Caravaggiových obrazů? Foto: archiv ČT
Úterý 18. června, 22:00
Předloňská hudební road-movie režiséra Vladimíra Morávka o cestě a touze herců brněnského Divadla Husa na provázku uvést svou slavnou verzi legendy o Nikolovi Šuhajovi na ukrajinské Koločavě. Vedle herců z Divadla Husa na Provázku, kde byla několik let na repertoáru Balada pro Banditu autorů Miloše Štědroně a Milana Uhde, se objevují Martin Huba nebo legendy dřívějšího „Provázku“ Bolek Polívka či Miroslav Donutil. Zazní také písně z Balady pro Banditu, někdy v podání Jihočeské filharmonie, jindy slovenské kapely ZVA. Vladimír Morávek zapojil do natáčení i místní obyvatele, trochu v duchu formanovských filmů ze šedesátých let 20. století. „Ve filmu je velmi těžké rozpoznat, co je realita a co inscenovaná realita. Proto tam nakonec asi nejvíc excelují Martin Huba a Pavla Tomicová, lidé, kteří dokážou hrát tak, že to žijí,“ dodává režisér.
Martin Huba v Morávkově road-movie, foto: archiv ČT
Středa 19. června, 22:00
K příležitosti životního jubilea režisérky Heleny Třeštíkové (* 22. 6. 1949) uvádí ČT art její portrét z roku 2018, který pro cyklus Galerie elity národa připravil střihač a režisér Jakub Hejna. Následuje poetický portrét Dvě jubilea Jana Zrzavého – jeden z prvních filmů, jimiž se tehdy začínající dokumentaristka představila. Na snímku z roku 1976 zaznamenala atmosféru oslav pětaosmdesátých narozenin slavného malíře.
Oslavenkyně Helena Třeštíková na snímku z loňského listopadu, foto: Profimedia – Kateřina Šulová
Čtvrtek 20. června, 22:25
Moderní historie britské kinematografie (4/4): Devadesátá léta
Předloňská dokumentární série filmaře Jona Spiry představuje jakýsi přelet nad nejdůležitějšími dekádami současného britského filmu. Je nabitá exkluzivními rozhovory s tvůrci, ukázkami z filmů i ze zákulisí natáčení. Tentokrát vypráví o tom, jak se do britských filmů začalo v devadesátých letech investovat daleko více prostředků než dříve. Nešlo jen o trháky typu Jamese Bonda, ale i romantické komedie typu Čtyři svatby a jeden pohřeb či Notting Hill nebo o část produkce Lucasových Hvězdných válek.
Plakát k dokumentární sérii, repro: brit box
Pátek 21. června, 22:15
Dokumentární portrét francouzské ARTE z roku 2021 vznikl k pětasedmdesátým narozeninám americké umělkyně Patti Smith. Tu nelze jednoduše onálepkovat, vytváří si totiž vlastní standardy: kombinuje poezii a rock, spojuje mužské a ženské, mísí underground s vysokou kulturou. Chce být jen sama sebou, cítit se svobodně a upravit si vše k obrazu svému. Ať už se jedná o rocková klišé, příliš moudrou poezii, omezující genderové stereotypy nebo elitářskou kulturu.
Patti Smith – žena mnoha podob, foto: archiv ČT
Sobota 22. června, 20:15
Opera Ericha Wolfganga Korngolda Mrtvé město měla premiéru v roce 1920 a ČT art vám nyní přináší záznam inscenace, kterou připravil australský filmový a divadelní režisér Simon Stone pro Bavorskou státní operu v Mnichově. Jeho nastudování hudebního dramatu mělo premiéru v listopadu 2019 a v hlavních rolích se v něm představili tenor Jonas Kaufmann a sopranistka Marlis Petersenová.
Protagonisté mnichovské inscenace opery Mrtvé město, foto: archiv ČT
Sobota 22. června, 22:40
Francouzský snímek Oliviera Nakache a Erica Toledana získal Cenu diváků za nejlepší film na festivalu v San Sebastiánu (2019). Vypráví o Brunovi (Vincent Cassel) a Malikovi (Reda Kateb), kteří přes dvacet let žijí ve světě lidí, s nimiž si společnost neví rady. Bruno vede spolek pro autistické děti a dospívající, jejichž případy jsou tak komplikované, že je všude jinde odmítli; a jeho nejlepší přítel Malik učí mladistvé ze sociálně slabých rodin, jak se o tyto děti starat. A jejich organizaci hrozí, že bude zrušena. „Složité téma péče o děti s autismem podává dvojka hitmakerů s lehkostí, která ale není totožná s nějakou exploatací. Ten film má skvělé tempo, šibeniční humor, silnou ústřední dvojici a schopnost apelativní patos schovat pod realistický a civilní tón. Poselství je natolik závažné a téma natolik aktuální, že člověk odpustí i rozvleklou (ne)pointu,“ zhodnotil snímek na webu ČSFD uživatel Marigold.
Vincent Cassel a Reda Kateb jako Výjimeční, foto: archiv ČT – Carole Bethuel