Hrad, hospic, kryt a další nezvyklá místa pro koncerty. Dávka tipů, kam zajít za hudbou a zážitkem

Ze závěrečného dne loňského metalového festivalu Brutal Assault v barokní pevnosti Josefov, 13. srpna 2022, Jaroměř, Náchodsko
Ze závěrečného dne loňského metalového festivalu Brutal Assault v barokní pevnosti Josefov, 13. srpna 2022, Jaroměř, Náchodsko.
ČTK – David Taneček David

Historie unikátních koncertních míst je obrovská a sahá i dál, než jen třeba do dob kultovního vystoupení Pink Floyd v Pompejích z počátku sedmdesátých let. Metallica „seškrabávala” před deseti lety svou cestovatelskou mapu i u kolonky Antarktida. Johnny Cash, B. B. King a mnozí další vystoupili ve věznici. Každopádně zůstaňme u aktuálních akcí, a když titulek zmiňuje jako první hrad, můžeme začít tam.

Artoulky Podívejte se na mapu Artoulek a vydejte se s námi na výlet!

Hudební akce na zříceninách nebo zachovalejších památkách nejsou nic nového, ale pro pořádnou dávku melancholie je to atraktivní prostředí. Řadu let k nám jezdila formace The Blackmore’s Night legendárního britského kytaristy Ritchieho Blackmorea a jeho partnerky, kteří se věnují renesanční hudbě. V minulosti došlo třeba na Špilberk a v plánu byl i Švihov, ale kvůli počasí byl koncert zrušen. Letos je možné v pátek 28. července vyrazit na hrad Točník na Stevea Vona Tilla. Zpěvák významné americké atmosférické metalové formace Neurosis má totiž zároveň sólovou tvorbu, která je značně ambientní a stojí primárně na jeho hlubokém hlase a textech. Naváže tak na vystoupení z roku 2010.

Steve Von Till, zpěvák významné americké atmosférické metalové formace Neurosis, vystoupí v pátek 28. července na hradě Točník Steve Von Till, zpěvák významné americké atmosférické metalové formace Neurosis, vystoupí v pátek 28. července na hradě Točník, foto: Bobby Cochran

V melancholické náladě lze pokračovat i den poté – tedy v sobotu 29. července – v Bratislavě, konkrétně v tamní Zrcadlové síni Primaciálního paláce. Americká písničkářka Emma Ruth Rundle, která se nikdy nebála hutnějších forem metalu, má nejvíce cit pro temnější americana rock. Nicméně na poslední desce Engine of Hell si z vícero osobních důvodů vše složila sama. Klavír, akustická kytara a velice upřímná osobní zpověď. Ať už jste zažili tento set v listopadu loňského roku v pražském prostoru Venuše ve Švehlovce, nebo ne, chystaný bratislavský setting, navíc se skladbami, na něž si autorka mezitím zvykla o několik měsíců déle, zní velice lákavě.

Americká písničkářka Emma Ruth Rundle. Americká písničkářka Emma Ruth Rundle, foto: Geert Braekers

Pokud ještě zůstaneme u hradů, tak 2. srpna vystoupí v amfiteátru v Lokti norská formace Wardruna. Jde nejspíš o jedinou formaci, která vystoupila jak na festivalu Colours of Ostrava, tak na Brutal Assault. Občas je jejich hudba temnější záležitostí, ale zároveň je strhující a pořád v okruhu world music. Globálně velice oblíbená formace, stojící na frontmanovi Einarovi Selvikovi, pracuje s tradičními nástroji. Jejich tvorba byla použita v seriálu Vikingové.

Elita i mentální detox mezi festivaly

Když jsme zmínili festivaly, je radost sledovat, že se pořádá hodně městských slavností a větších či menších festivalů. Colours of Ostrava v druhé polovině července a Brutal Assault v první polovině srpna stojí v popředí i proto, že patří mezi nejuznávanější tuzemské festivaly v globálním měřítku. Sice by se žánrově mohly označit za naprosto odlišné, ale kredit si vedle koncepce získávají i volbou prostředí. Brutal Assault probíhá ve vojenské pevnosti Josefov z 18. století, zatímco Colours of Ostrava v Dolních Vítkovicích v Ostravě, v oblasti památkově chráněných bývalých hutí, dolů a železáren.

Aftermovie loňského ročníku festivalu Brutal Assault
Aftermovie loňského ročníku festivalu Brutal Assault, zdroj: YouTube

Nutno dodat, že kvůli oblibě a také investicím do vizuální podoby si zmínku mezi elitou domácí letní sezóny zaslouží i svátek milovníků elektronické a taneční hudby Beats for Love, konaný do pozdních nočních hodin ve stejném areálu jako Colours, ovšem v první polovině července.

Na Colours of Ostrava mi islandský multiinstrumentalista Ólafur Arnalds v roce 2019 řekl, že si organizátoři čím dál víc uvědomují, jak je lokalita důležitá, ať už kvůli atmosféře, nebo celkovému zážitku – a platí to všeobecně. Před zájemcem pak může vyvstat dilema, totiž střet termínů. Příklad: Buď letos můžete vyrazit na Colours, nebo během 21. až 23. července na Festival KUKOKLI. Ten se zaměřuje na zapomenuté prostory, především na nevyužitý potenciál kostelů. Již pošesté se akce koná v kostele Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově u Liberce. Cílem je kostel oživit a podpořit probíhající opravu.

S Ólafurem Arnaldsem jsme probírali i britský festival Wilderness, který, jak název napovídá, staví na přírodní scenérii. Podobně to má Festival Beseda u Bigbítu na začátku srpna s headlinery The Murder Capital a oslavou třiceti let existence. „Beseda se koná v Topolovém hájku ve slováckém Tasově, což je útulný remízek na úpatí Bílých Karpat, který jinak slouží místním myslivcům. Je to prostor pro absolutní psychický detox, kde všude je neuvěřitelně blízko. Přejít mezi třemi scénami je pochůzka na řádově několik desítek sekund a blizoučko je to také k osvěžujícímu splavu řeky Veličky,“ říká za organizátory festivalu Zdeněk Neusar.

Aftermovie loňského ročníku festivalu Beseda u Bigbitu
Aftermovie loňského ročníku festivalu Beseda u Bigbítu, zdroj: YouTube

Pořádáte akci a máte pocit, že vám hapruje propagace? Nebránili byste se, kdyby o vás vědělo víc lidí, a zvýšila se návštěvnost? Hudební sešlost Pelhřimovy má právě opačnou filozofii. Rovněž probíhá v létě, má oddanou cílovku, ale datum, kdy probíhá, si pořadatelé nepřejí prozradit, protože si to řeknou dlouholetí účastníci mezi sebou a přáteli. Vše od financí po úklid areálu stojí na podpoře komunity. „Uprostřed malého lesíku, okolo poloruiny kostela a hřbitova na česko-polské hranici,“ popsal lokaci během prvního ročníku magazín Full Moon. Letos akci čeká desátý ročník.

Nedávno proběhlé a co sledovat i během roku

Z proběhlých festivalů, které stojí za dlouhodobé sledování, zmiňme Top RoofTop fest a s ním spojený spolek, který oživuje veřejný prostor Karlovarska. Stejně tak audiovizuální festival Hradby Samoty, jenž probíhal vždy na nějakém hradě či v klášteře; letos se uskutečnil s myšlenkou „Zachráňme kaštieľ Jablonica“.

Z vlastní zkušenosti vzpomínám třeba na vystoupení Anny von Hausswolff v pražském Kostele U Salvátora. Tato švédská varhanistka a zpěvačka má na kontě jak spolupráci s black metalisty typu Wolves In The Throne Room, tak sólové vystoupení na Nobelových cenách. V Praze mimo jiné zahrála na lodi Altenburg 1964 se svým drone projektem BADA. Stejná sestava ji doprovodila i U Salvátora v listopadu 2021, kde hrála svou aktuální sólovou tvorbu, stejně jako v řadě jiných kostelů a katedrál během evropského turné.

Anna von Hausswolff, 22. listopadu 2021, Kostel U Salvátora, Praha Anna von Hausswolff, 22. listopadu 2021, Kostel U Salvátora, Praha, zdroj: Libor Galia (AlterEcho)

Agentura Heartnoize, která organizovala vystoupení Anny von Hausswolff, má ostatně jasnou koncepci s akcí Moody Moon Noize. Ve spolupráci s magazínem Full Moon proběhne letošní ročník 24. až 26. srpna v Chomutově. Například v barokním kostele svatého Ignáce ze 17. století, v Mnišském dvorku nebo v prostorách Kulisárny u Městského divadla. „Pro čtvrtý ročník definitivně opouštíme koncept hlavní scény spojené u tradičních festivalů s pozicemi headlinerů. Chceme představit unikátní zážitky v souladu s charakterem a někdy v kontrastu k rozmanitým městským prostorům, nikoliv se fixovat na konzervativní představy o hierarchii scén či line-upu,” komentuje David Čajčík z kolektivu Heartnoize.

Bára Hrzánová se po koncertu v Hospicu sv. Jana N. Neumanna baví s personálem a klienty zařízení; Prachatice, 30. června 2023. Bára Hrzánová se po koncertu v Hospicu sv. Jana N. Neumanna baví s personálem a klienty zařízení; Prachatice, 30. června 2023, zdroj: FB Hospic sv. Jana N. Neumanna

Charitativní rozměr a klidně i s pivem

Spojit hraní s výběrem financí pro užitečnou věc má rovněž svoji tradici. Akce typu Světlušky pro nevidomé jsou jen zlomkem. Mnohdy však stačí „pouhá“ fyzická přítomnost a zlepšení nálady ve zdravotním ústavu. V době pandemie vystupovala Bára Hrzánová s dalšími muzikanty (například s romským akordeonistou a zpěvákem Máriem Bihárym) v rámci projektu Cigán Tour po čtyřiceti hospicech a domovech důchodců. Mezi lokacemi byl i Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích, kde spolupráce, třeba i díky další formaci Hrzánové, Condurango, trvá už více než deset let.

Bára Hrzánová & Cigán Tour, Hospic sv. Jana N. Neumanna, Prachatice, 30. června 2023. Bára Hrzánová & Cigán Tour, Hospic sv. Jana N. Neumanna, Prachatice, 30. června 2023, zdroj: FB Hospic sv. Jana N. Neumanna

Během pandemie muzikanti dodržovali proticovidová opatření a hráli pro pacienty, kteří byli na zahradě nebo jen za otevřeným oknem. Před pár týdny tady vystoupili znovu a nyní měl zdravotní personál, včetně řádových sester, k dispozici k poslechu a tanci i pivo a občerstvení.

Z letošního ročníku festivalu Vivat Vila, který v Prachaticích oživuje funkcionalistickou Kralovu vilu Z letošního ročníku festivalu Vivat Vila, který v Prachaticích oživuje funkcionalistickou Kralovu vilu, zdroj: Sebastian Vošvrda, Full Moon

Když už jsme v Prachaticích – v půli letošního července tam proběhl festival Vivat Vila. Tým organizátorů se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu nacházející se nedaleko místního hospicu. Na akci vystoupili například táborští Kalle (vítězové aktuálního ročníku Cen Anděl v kategorii Alternativa a elektronika) nebo slovenští Berlin Manson, kombinující punk, rap a elektroniku. „Nájemní smlouvu na Kralovu vilu máme od města Prachatice vždy na rok, což je pro nás značně limitující. Nemůžeme plánovat dlouhodobější kulturní program, ani si zažádat o dotaci na opravu domu, například z Národního plánu obnovy. Přesto jsme odhodláni v naší činnosti pokračovat a věříme, že se nám podaří odvrátit hrozbu demolice, která nad domem stále visí,“ říká organizátorka akce Barbora Koritenská.

Z letošního ročníku festivalu Vivat Vila, který v Prachaticích oživuje funkcionalistickou Kralovu vilu Z letošního ročníku festivalu Vivat Vila, který v Prachaticích oživuje funkcionalistickou Kralovu vilu, zdroj: Sebastian Vošvrda, Full Moon

Stojí zde za připomenutí, že v roce 2019 hudebnice Lenka Dusilová, společně s VJ Aeldrynem uspořádali koncerty na záchranu chátrajících sudetských památek pod názvem Monumentum. Došlo na čtyři představení a podpořen byl kostel, hrad, lázně a továrna. Celkový výtěžek byl čtvrt milionu korun. A web ČT art tehdy k projektu přinesl celý cyklus materiálů.

Podzim se blíží

Od 24. srpna do 2. září proběhnou tradiční Ostravské dny, které jsou žánrově zaměřeny na soudobou klasickou hudbu. Plánované akce proběhnou mimo jiné v Katedrále Božského Spasitele, Trojhalí Karolina nebo Galerii PLATO.

Trochu z jiného soudku je pražský festival Space X, který se 14. a 15. září uskuteční v prostorách bývalého domu uměleckého průmyslu na Národní třídě, dnes pražského Divadla X10. Vystoupí tam slovenský kytarista David Kollar a uznávaný, žánrově flexibilní, ale jinak primárně jazzový trumpetista Arve Henriksen. Zároveň čtvrtstoletí existence oslaví české vydavatelství Blue Lizard orientované především na ambientní hudbu.

Skupina pražských nezávislých promotérů zvaná Jednota, organizující koncerty na unikátních místech, připravila na 23. září akci v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Neratově v Orlických horách – vystoupí norské trio Supersilent, kde působí již zmíněný trumpetista Arve Henriksen, nebo kalifornští Xiu Xiu.

Svatováclavský hudební festival nabídne v průběhu září řadu vystoupení v Ostravě a okolí. Od starobělského Husova sboru až po Kostel svatého Mikuláše v Ludgeřovicích. Evangelický Kristův kostel v centru Ostravy nabídne 20. září vystoupení Dana Bárty & Filharmonie Brno.

A když bylo právě zmíněno Brno, tak 7. října vystoupí zpěvačka a pianistka Aida Mujačić v protiatomovém krytu v rámci brněnského festivalu Moravský podzim. Bude se věnovat tvorbě terezínského vězně Karla Reinera, kterou přetvořila do programu Reiner(kace). Některé festivaly nabízí zimní variantu mutací svého letního základu; v tomhle vyniká Slunovrat (dříve Hradecký slunovrat), který začátkem listopadu proběhne v opavských prostorách kostela sv. Václava a kostela sv. Janů.

To nejlepší na všech těchto tipech je však skutečnost, že přítomný výčet tvoří pouhou část toho, co domácí scéna nabízí.

Autor je hudební publicista.

Související