Hrajeme do oken, stačí je otevřít
Iniciativa Hrajeme do oken nabízí v abnormální době naživo klasickou, alternativní i populární hudbu nebo třeba jazz. Stačí se domluvit se sousedy a finančně se na hudebníky složit. Přináší to kulturní zážitky a aspoň nějaké peníze pro umělce, kteří nemohou běžně koncertovat.
Pražská iniciativa Hrajeme do oken vznikla v polovině března. Přinesla do tehdy prázdných vnitrobloků hlavního města třeba Amadeus String Trio nebo kapelu Zrní či zpěvačku Katarzii. A ve své snaze pokračuje. Za projektem stojí Lukáš Otevřel, který spoluzakládal nyní již zavedenou platformu domácích koncertů Vážný zájem. Iniciativa Hrajeme do oken funguje na podobném principu, ale přizpůsobila se současné bezpečnostní situaci: namísto v obýváku se koncertuje ve vnitroblocích, na rozích ulic, před nemocnicemi nebo třeba u domovů seniorů. Stačí se zaregistrovat na webu, zvolit si žánr a organizátoři nabídnou vybrané interprety, kteří se do iniciativy zapojili. Posluchači se uvelebí na balkóně, v oknech nebo na zápraží.
Nejde jen o zpestření chvil posluchačů v čase, kdy jsou koncertní síně a kluby zavřené, nýbrž především běží o pomoc muzikantům, kteří ekonomicky ne zrovna snadno nesou současnou situaci. Většina z nich totiž funguje na volné noze. Cvičit můžou doma donekonečna, ale jejich příjem je závislý na koncertní činnosti a tu nenahraní přenos přes YouTube nebo Facebook. Platforma Hrajeme do oken nabízí tvůrčí činnost, za niž muzikanti obdrží určitý honorář.
„Chceme touto cestou hudebníkům dát aspoň nějaké angažmá. Věříme, že poptávka po takovém zpestření pobytu doma bude velká, jak ze strany posluchačů, tak účinkujících,“ sdělil Lukáš Otevřel na počátku iniciativy, která neztrácí platnost ani po nynějším částečném uvolnění karanténních opatření. Vláda sice povolila produkci pro (maximálně) 100 posluchačů nebo diváků, ale realizace kulturních akcí s těmito omezeními je problematická. A tak iniciativa Hrajeme do oken zatím nepozbývá smyslu. Jinou možností je přispět pomocí online sbírky; tato možnost běží na kulturním portálu GoOut.cz či na dárcovské platformě Donio.
A co je v nejbližší době v nabídce Hrajeme do oken? Cimbálová muzika Milana Broučka zahraje 6. a 7. května v některých domech seniorů na Praze 5 v Košířích a ve Stodůlkách, na Bílé Hoře v Praze 6 nebo ve Vysočanech (Praha 9). Kdo by o ni měl zájem před svým domem, nechť se registruje na webu iniciativy a domluví se s organizátory. Úspěšný mladý komorní soubor Belfiato Quintet se představí 5. května v 18 hodin ve vnitrobloku u ulice Široká 14 na Starém Městě (nad Společností Franze Kafky) a 6. května v 18 hodin na adrese Františka Kadlece 18 (Praha 8, Libeň). „Mladí fokaři“ Juventus Collegium FOK se uvedou ve vnitrobloku kina Mat na Karlově náměstí (Praha 2) v úterý 12. května v 17 hodin. Trio The Brownies představí program na pomezí soulu, jazzu reggae a blues na adrese Počernická 69 (Praha 10) ve středu 13. května v 18 hodin, konkrétně za domem na plácku. Multiinstrumentalista Václav Tobrman má naplánovaný koncert u ulice Vrátkovská 1 (Praha 10, Strašnice) v pátek 22. května v 16 hodin. Na všechny tyto akce je nutné si zakoupit vstupenky na webu iniciativy.
Hudebníci Tria Amadeus vystoupili 16. dubna 2020 ve vnitrobloku coworkingového centra Opero v Praze. Koncert byl součástí série hudebních vystoupení organizovaných iniciativou Hrajeme do oken, foto: ČTK – Michal KamarytKompletní program najdete na webu. Pokud váš oblíbený interpret v nabídce chybí, zkuste napsat požadavek na Hrajeme do oken. Třeba na výzvu kývne, a nakonec vám u domu zahraje a vy tím pomůžete dobré věci.