Josef Koudelka slaví, legendární Stella Zázvorková i Jackie Kennedyová a obrysy minulosti v islandském filmu

ČT art v týdnu od 9. ledna

poster
Co z programu stanice ČT art v tomto týdnu nepřehlédnout?, foto: Unsplash – Paolo Chiabrando

Úterý 10. ledna, 20:15

ArtZóna

Hostem ArtZóny bude výtvarnice, animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková, která se prokreslila až do New Yorku nebo časopisu Vogue. Na Islandu stvořila ilustrace pro nové vydání Malého prince, k němuž přichystala úspěšnou putovní výstavu. ArtZóna se bude věnovat také nové knize Jana Němce s názvem Liliputin: Povídky z války a netradiční olomoucké výstavě Architektura v procesu. Rubrika fenomén rozebere, jakým způsobem tvůrci reflektují umělecké instituce.

 Eliška Podzimková Hostem ArtZóny bude výtvarnice, animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková, foto: archiv výtvarnice

Středa 11. ledna, 20:15

Josef Koudelka

Do svého deníku si Josef Koudelka poznamenal: „Neukazovat, že umíš fotografovat, ale že cítíš.“ A tím se ve své fotografické kariéře, kterou zachycuje i tento dokumentární portrét z roku 2016 v režii Aleše Kisila, vždy řídil. Oslavil právě osmdesáté páté narozeniny a jeho fotografie i osobnost se stala legendou. Jeho tvůrčí cesta začala nenápadnou výstavou v Semaforu. Počátkem sedmdesátých let emigroval do Velké Británie, kde získal azyl a okamžitě začal cestovat po evropských zemích. Ve francouzské vesničce Saintes-Maries-de-la-Mer si v roce 1972 do deníku poznamenal: „Každý, kdo je tady, tak fotografuje – to asi bude v budoucnosti značný problém, že budeš moct jen fotografovat při události lidi, kteří ji fotografujou. LETOS NAPOSLEDY, NIKDY VÍCKRÁT UŽ SEM NEJEZDI.“ Výrazným tématem se pro něj stal svět rumunských cikánů, jedním z nejznámějších cyklů je soubor Invaze zachycujících invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Vypravěčem snímku je on sám, diváky provede všemi kapitolami svého života.

Josef Koudelka Josef Koudelka oslavil právě osmdesáté páté narozeniny a jeho fotografie i osobnost se stala legendou, foto: Aleš Kisil

Čtvrtek 12. ledna, 20:15

Dnes večer hraju já (2/7)

Druhý díl nového cyklu ČT artu, který se věnuje hereckému umění výjimečných osobností českého divadla a filmu 20. století, se tentokrát zaměří na Stellu Zázvorkovou. Narodila se do umělecké rodiny a prošla několika divadly. Začínala v Pražském dětském divadlu, Jan Werich ji v roce 1955 přijal do Divadla ABC a až do devadesátých let byla členkou Městských divadel pražských. Zásadní byly ale také její filmové role ve filmech jako Anděl na horách, Pane, vy jste vdova!, Zítra to roztočíme, drahoušku…!, Jak utopit dr. Mráčka a podobně. Pořadem provází Viktor Preiss.

Stella Zázvorková Druhý díl nového cyklu ČT artu se tentokrát zaměří na Stellu Zázvorkovou, foto_ archiv ČT

Čtvrtek 12. ledna, 20:15

Příběhy filmových legend. Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Dokumentární film z roku 2021 o jedné z nejvýraznějších, ale také nejkontroverznějších osobností – osobní režisérce Adolfa Hitlera Leni Riefenstahlové. Ve svých dokumentárních filmech využila mnoho inovativních metod, například dvojitou expozici nebo výraznou a emotivní hudbu. Začínala jako režisérka filmů z prostředí vysokých hor. S Hitlerem se seznámila v květnu 1932 a jakmile se dostal k moci, dokumentovala sjezdy NSDAP. Vznikla tak „norimberská trilogie“ Vítězství víry, Triumf vůle (ve své době sbíral ocenění, ale po válce byl odsouzen jako propagandistický) a Den svobody – naše armáda. Nejznámějším je ovšem film Olympia, který dokumentuje XI. olympijské hry v Berlíně. Po válce už v Evropě točit nemohla, a tak odjela do Afriky, kde dokumentovala civilizační změny v kdysi přírodním a primitivním kmeni Núbů, v poměrně vysokém věku se pak začala věnovat také potápění a podmořské fotografii.

Leni Riefenstahlová Osobní režisérka Adolfa Hitlera Leni Riefenstahlová, foto: Bundesarchiv / CC-BY-SA 3.0

Pátek 13. ledna, 20:15

Ikony Kamila Střihavky (2/10)

Setkání Kamila Střihavky s českými hudebními osobnostmi z oblasti rocku, blues, folku, metalu a popu – všichni hosté se s protagonistou cyklu během své umělecké kariéry potkali nebo jsou blízkými přáteli. Hostkou druhého dílu bude zpěvačka Bára Basiková. Pořad režíruje Miloslav Levek.

Bára Basiková Hostkou druhého dílu Ikony Kamila Střihavky bude zpěvačka Bára Basiková, foto: archiv ČT

Sobota 14. ledna, 22:30

Bílý bílý den

Drama v islandsko-dánsko-švédské koprodukci z roku 2019 v režii Hlynura Pálmasona. Bývalý policista se vyrovnává se ztrátou manželky – náhle ovšem zjistí, že jeho žena vedla ještě druhý, tajný život. Obrysy její minulosti vystupují z bílé mlhy jako okolní krajina. Jak její druhý život doopravdy vypadal? „Řekl bych, že mě přitahují témata, která mi přijdou záhadná a jsou nějakým způsobem nejednoznačná. Skryté věci jsou plné možností a stimulují naši představivost. Jedním z hlavních motorů, který mě při práci pohání, je vášeň a touha prozkoumávat neznámé,“ řekl o filmu jeho režisér.

Bílý bílý den Drama v islandsko-dánsko-švédské koprodukci z roku 2019 v režii Hlynura Pálmasona Bílý bílý den, foto: archiv ČT

Neděle 15. ledna, 22:40

Hollywoodské ikony

Britský dokument z roku 2021 o první dámě Jackie Kennedyové Onassisové. Ačkoliv nebyla herečkou, stala se hollywoodskou ikonou. Začínala v deníku Washington Times-Herald jako fotoreportérka. S J. F. Kennedym se seznámila právě díky své profesi. Z Bílého domu pak udělala kulturní centrum. Její postava se objevila v mnoha filmech jako byl například životopisný snímek Callasová a Onassis nebo Jackie.

Jackie Kennedyové Onassisové Britský dokument z roku 2021 o první dámě Jackie Kennedyové Onassisové, foto: archiv ČT

Související